Dodana: 9 wrzesień 2005 10:23

Zmodyfikowana: 9 wrzesień 2005 10:23

Włodzimierz Naumiuk

Rzeźbiarz ludowy. Rzeźbi od lat dziecięcych. Początkowo do swoich prac wykorzystywał korzenie znalezione na bagnach Doliny Narwi. Następnie zaczął rzeźbić w drewnie. Tematem jego prac jest codzienne życie wiejskich ludzi. Dużo miejsca poświęca rzeźbie sakralnej. Zajmuje się również tematyką baśniową.

Na szczególne podkreślenie zasługuje prowadzona przez niego działalność edukacyjna. Od 1996 roku prowadzi Szkołę Rzeźby przy Miejskim Ośrodku Kultury w Zabłudowie, które to miasto nadało mu w 2003 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Włodzimierz Naumiuk „zaraził” ogromne rzesze dzieci i młodzieży tą formą sztuki ludowej. Prowadzi również zajęcia ze sztuki ludowej w Przedszkolu Samorządowym nr 9 w Bielsku Podlaskim.

Ambasador kultury – w roku 2002 na zaproszenie marszałka województwa podlaskiego brał udział w promocji kultury polskiej w Belgii, zaś w roku 2003 w Szwecji. Jego rzeźby cieszyły się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem odbiorców. Włodzimierz Naumiuk wielokrotnie brał udział w targach, jarmarkach i pokazach twórczości ludowej w Kazimierzu nad Wisłą, Płocku, Lublinie, Białymstoku, Zambrowie, Narewce.

Jest twórcą rzeźb plenerowych: Św. Piotra i Pawła (2003) oraz Strażaka (1998), znajdujących się w Zabłudowie.

Kolekcja jego rzeźb znajduje się w „Izbie twórczej Włodzimierza Naumiuka” w jego rodzinnej wsi Kaniuki. Jest to miejsce odwiedzane przez wycieczki szkolne, turystów, dziennikarzy i znawców sztuki ludowej. Obszerne zbiory rzeźb artysty znajdują się w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Jego prace trafiły również do galerii w Europie Zachodniej i Watykanu.

Od 1973 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Artysta odbierze 18 września w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla Kultury Ludowej”.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook