Dodana: 15 grudzień 2004 14:41

Zmodyfikowana: 15 grudzień 2004 14:41

Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Urodził się w roku 1972 w Gdyni. W roku 1996 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Bogusława Madeya.
Od stycznia 1997 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Białostockiej.  Wraz  z orkiestrą Filharmonii Białostockiej  brał udział w wielu festiwalach i koncertach galowych oraz dokonał nagrania pięciu płyt kompaktowych, z których jedna – z uwerturą Bajka Stanisława Moniuszki i II Suitą orkiestrową Piotra Czajkowskiego - była nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 99.
Jest także dyrektorem artystycznym i dyrygentem warszawskiej orkiestry kameralnej Mała Filharmonia, która od ponad 5 lat prowadzi bogatą działalność koncertową w kraju i za granicą, współpracując z najwybitniejszymi polskimi artystami. Płyta orkiestry z koncertami fortepianowymi Bacha, Mozarta i Beethovena w wykonaniu 11-letniego wówczas Stasia Drzewieckiego uzyskała nominację do Fryderyka 98.
Marcin Nałęcz-Niesiołowski prowadzi ożywioną działalność koncertową. Koncertował m.in. z orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsowią, Polską Orkiestrą Radiową oraz Narodową Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, z którą dokonał także nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia. Artysta koncertuje także za granicą, m.in. w Hiszpanii, Danii, Meksyku, Maroku i Belgii, gdzie wraz z orkiestrą kameralną Leopoldinum brał udział w międzynarodowym festiwalu Europalia. W marcu 2002 roku w San Diego miał miejsce jego amerykański debiut, podczas którego poprowadził m.in. Stabat Mater Karola Szymanowskiego.
Od roku 1999 jest dyrygentem gościnnym Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, gdzie m. in. przygotował i poprowadził premierowe przedstawienie baletowe Gala Niżyńskiego z muzyką I.Strawińskiego (Święto wiosny), C.Debussy’ego (Gry) i F.Chopina (Sylfidy).
Jego dorobek fonograficzny obejmuje 10 płyt kompaktowych, szereg nagrań radiowych i telewizyjnych oraz nagrania muzyki filmowej i rozrywkowej.
Artysta brał udział w wielu festiwalach i przeglądach muzycznych, m.in. Forum im. Witolda Lutosławskiego, Viva il Canto, Warszawskie Dni Oratoryjne. 
Jest także laureatem  konkursów muzycznych -  pierwszej nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Skrzypiec i Altówki w Elblągu oraz IV Konkursu Wokalnego im. Fr. Platówny, podczas którego zdobył także nagrodę specjalną Ministerstwa Kultury i Sztuki Grand Prix - Rydwan Apollina.
W 2001r. otrzymał prestiżową nagrodę Ministra Kultury - Ad Astra, ufundowaną dla młodych, utalentowanych twórców kultury.
Marcin Nałęcz-Niesiołowski jest laureatem dorocznej Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie kultury.   

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook