Dodana: 10 luty 2019 19:04

Zmodyfikowana: 10 luty 2019 20:39

Premier Litwy z wizytą w Suwałkach

Obchody Dnia Niepodległości Litwy były przyczynkiem wizyty Premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa w Suwałkach. W niedzielę, 10 lutego br. premier wziął udział w zaplanowanych uroczystościach, spotkał się też z przedstawicielami samorządu.

Ilustracja do artykułu premier-Litwa-wizytaw Suwalkach.jpg

Swoją wizytę w Suwałkach premier Skvernelis rozpoczął od spotkania w miejskim ratuszu, w którym towarzyszył mu Mindaugas Kvietkauskas – Minister Kultury Republiki Litewskiej.

 Uczestniczyli w nim włodarze Suwałk z prezydentem Czesławem Renkiewiczem (wraz z zastępcami) i Przewodniczącym Rady Miasta Zdzisławem Przełomcem na czele. Obecni  byli również m.in.: organizator wizyty, Konsul Litewski w Sejnach Vaclav Stankevic; marszałka województwa reprezentował  z-ca dyrektora Gabinetu Marszałka Tomasz Szeweluk.  

 Głównym tematem rozmów była potrzeba - zgłaszana przez przedstawicieli Litwinów mieszkających na Suwalszczyźnie - stworzenia w Suwałkach Centrum Oświaty i  Kultury Litewskiej z przedszkolem i szkołą z litewskim językiem nauczania.

- Zwracałem się do wojewody podlaskiego o przeanalizowanie, czy któryś z budynków skarbu państwa w Suwałkach można było na ten cel wykorzystać. Niestety, są zajęte. Dlatego prawdopodobnie przed końcem tego roku uda się , czy to w formie dzierżawy czy sprzedaży, przekazać jeden z naszych budynków – mówił dziennikarzom po spotkaniu prezydent Czesław Renkiewicz.

- Najlepsze rozwiązanie to takie, które będzie najszybsze – stwierdził premier Skvernelis odpowiadając na pytania dziennikarzy. – Jeśli będzie taka potrzeba, to rząd Litwy finansowo wesprze czy to zakup budynku, czy powstanie choćby niepublicznego przedszkola.

Obchody Dnia Niepodległości Litwy oficjalnie rozpoczęły się nabożeństwem w kościele pw. Najświetszego Serca Pana Jezusa. A następnie odbyła się uroczysta kolacja i koncert w jednym z suwalskich hoteli.

W czasie podpisania aktu ogłaszającego niepodległość (16 lutego 1918 r.) Litwa była pod niemiecką okupacją. Dokument  wyrażał wolę narodu stworzenia niepodległego państwa litewskiego a podpisała go Rada Litewska pod przewodnictwem Jonasa Basanavicziusa.  

Dzisiejsze obchody w Suwałkach rozpoczynają cykl uroczystości:

- w Sejnach uroczysty koncert okolicznościowy odbędzie się w sobotę, 16 lutego br., w godz.13:00 – 14:30 w Domu Litewskim;

- w Puńsku również 16 lutego odbędzie się uroczyste spotkanie i m.in. koncert okolicznościowy w Litewskim Domu Kultury o godz.18.00.

Na podst. Polskie Radio Białystok, Radio 5 – oprac . art.

Film przygotowany przez niepodległa.pl w związku ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości przez Litwę – 2018 r.

facebook