Dodana: 13 luty 2020 15:20

Zmodyfikowana: 13 luty 2020 15:20

Podlaska kultura z ministerialnymi dotacjami

3 mln 370 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego (MKiDN) otrzymały instytucje i organizacje kulturalne z Białegostoku, Łomży i Suwałk oraz Ciechanowca, Lipska i Turośli. W rozstrzygniętym konkursie pieniądze zostały przeznaczone na wsparcie infrastruktury.

Ilustracja do artykułu MKiDN.jpg

Dofinansowanie zdobyło osiem jednostek z województwa podlaskiego, w tym trzy podlegające samorządowi województwa, a środki w tym naborze przeznaczone były na modernizację i rozbudowę infrastruktury. W sumie o dotacje z MKiDN starało się prawie 600 instytucji działających na rzecz kultury.

Największe wsparcie otrzymało Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu otrzymało wsparcie na drugi etap „Budowy centralnego magazynu zbiorów wraz z częścią ekspozycyjną i centrum edukacyjnym”. Ich projekt w latach 2020-2021 otrzyma łącznie 2 mln 400 tys. zł.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku 200 tys zł. przeznaczy na zakup sprzętu oświetleniowego i multimedialnego, a Opera i Filharmonia Podlaska-Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku – 150 tys. zł – na opracowanie dokumentacji technicznej dotyczącej poprawy akustyki w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Spośród innych podmiotów Teatr Lalki i Aktora w Łomży zakupi zestaw oświetlenia i nagłośnienia na kwotę 50 tys. zł, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży na wyposażenie na swoją działalność statutową otrzyma 45 tys. zł, zaś Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach zmodernizuje wypożyczalnię książek oraz zapewni dostęp niepełnosprawnym i seniorom do biblioteki za kwotę 300 tys. zł.

Dzięki ministerialnym środkom także w mniejszych miejscowościach kultura będzie mogła rozwinąć skrzydła. Gmina Turośl wybuduje bowiem świetlicę wiejską w miejscowości Krusza za 200 tys. zł, zaś Towarzystwo Przyjaciół Lipska przeznaczy środki na rozwój swojej pracowni artystycznej w kwocie 25 tys. zł.

mn

facebook