Dodana: 16 styczeń 2020 14:07

Zmodyfikowana: 16 styczeń 2020 14:29

Otwarto dworzec kolejowy w Czeremsze

Nowoczesny, dostosowany do potrzeb pasażerów i ekologiczny - taki jest nowy dworzec kolejowy oddany do użytku w czwartek (16.01.) w Czeremsze. Niebawem planowane jest otwarcie kolejnych przebudowanych dworców PKP w Siemiatyczach i Bielsku Podlaskim. Uczestniczący w czwartkowej uroczystości wicemarszałek województwa Marek Olbryś dziękował za zrealizowaną inwestycję spółce PKP i rządowi polskiemu.

Ilustracja do artykułu Otwarcie dworca kolejowego w Czeremsze-28.jpg

- Dzięki takim inwestycjom nie jesteśmy białymi plamami na mapie ulepszanej infrastruktury kolejowej i drogowej - mówił wicemarszałek. - Zarząd Województwa Podlaskiego również stara się przeznaczać coraz większe środki finansowe na inwestycje mające na celu poprawę infrastruktury transportowej.

Nowoczesny i dobrze wyposażony

Nowy obiekt, wybudowany w formule Innowacyjnnego Dworca Systemowego, zastąpił dotychczasowy dworzec z lat 80. XX wieku. Znalazły się w nim: poczekalnia, kasa  biletowa z obniżonym okienkiem oraz ogólnodostępne toalety i pomieszczenie dla matki z dzieckiem, zagospodarowano teren przyległy do dworca. Obiekt wyposażony został w nowoczesny system informacji pasażerskiej i monitoring oraz dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowy dworzec powstał z myślą o ekologii - jest wyposażony w kolektory słoneczne, energooszczędne oświetlenie LED i pompy ciepła, posiada system odzysku wody deszczowej.

- Oddany do użytku obiekt jest bardzo nowoczesny, bardzo ekologiczny i bardzo estetyczny. A przed nim posadzone zostało  symboliczne drzewo czeremchy - dodała Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

Koszt inwestycji - ok. 13 mln zł - został pokryty ze środków własnych PKP S.A. oraz funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Czeremcha chce się rozwijać

W czwartkowej uroczystości wzięli udział również: Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury, Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej, Tomasz Madras, Wicewojewoda Podlaski, przedstawiciele duchowieństwa, którzy poświęcili nowy obiekt, oraz licznie zgromadzona lokalna społeczność.

Jej przedstawiciel - Jerzy Wasiluk, wójt gminy Czeremcha - zaznaczył, że tego dnia najważniejsze są dwa słowa - "dziękujemy" i "prosimy".

- Dziękujemy za to, że zostaliśmy wyróżnieni, za dworzec na miarę XXI w. - wyjaśnił. - I prosimy o to, by Czeremcha rozwijała się w taki sposób, by można było tu uruchomić międzynarodowy ruch kolejowy. Liczymy na to bardzo. 

ms   

facebook