Dodana: 14 luty 2020 15:40

Zmodyfikowana: 14 luty 2020 15:48

Nowe oblicze Suwalskiego Ośrodka Kultury z dotacją RPO

Trzy dni wydarzeń, sześć koncertów, wernisaż dzieł blisko czterdziestu suwalskich artystów, a wszystko w walentynkowy weekend w odnowionej siedzibie Suwalskiego Ośrodka Kultury (SOK). Samorząd Województwa Podlaskiego reprezentowała na uroczystości Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Otwarcie Ośrodka Kultury w Suwałkach-16.jpg

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w piątkowe południe (14.02) w zrewitalizowanej siedzibie SOK przy ul. Noniewicza 71 w Suwałkach.

- Przestrzeń jest oddechem sztuki - powiedziała otwierając uroczystość Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury odwołując się do słów architekta Franka Wrighta. - Zrewitalizowany ośrodek staje się od teraz miejscem edukacji kulturalnej i twórczych wyzwań dla wszystkich mieszkańców miasta – mówiła.

Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa, dziękując organizatorom za zaproszenie wyraziła zadowolenie z inwestycji. - Patrząc na Państwa inwestycję można powiedzieć, że naprawdę jest się czym pochwalić - powiedziała. Życzyła także przyjemnej pracy w odnowionym ośrodku. 

Obecny również na spotkaniu Paweł Wnukowski, radny sejmiku województwa podlaskiego i przewodniczący Komisji Gospodarki, Infrastruktury, Promocji i Rozwoju, podkreślił dobrą współpracę miasta i samorządu województwa przy rewitalizacji. – Cieszę się też fani, którzy zjeżdżają się z całego kraju na Suwałki Blues Festival, będą mogli korzystać z tego obiektu w czasie festiwalu.

- Mam nadzieję, że przestrzeń nowego SOK-u wypełni swymi działaniami też przestrzeń wokół placu Marii Konopnickiej – podsumował oficjalną część Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Uderzeniem w gong osoby zaangażowane w rewitalizację ośrodka, w tym marszałek Burnos, zainaugurowały jego działalność w odnowionej siedzibie. 

Wieczorem, w nowo otwartej po remoncie Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20, zaplanowany jest wernisaż IV Suwalskiego Salonu Sztuki. W jego ramach zaprezentowane zostaną prace ok. 40 artystów (malarzy, rzeźbiarzy, grafików, rysowników oraz fotografików) związanych z Suwałkami i Suwalszczyzną.

Po wernisażu, w nowo zaaranżowanej przestrzeni klubowej, rozpocznie się weekendowa przygoda z muzyką. Wszystkie koncerty od piatku do niedzieli rozpoczną się o godz. 18:00.

Na wszystkie wydarzenia związane z otwarciem nowego SOK – wstęp wolny.

***

Zrewitalizowany ośrodek obejmuje Galerię Chłodna, klub muzyczny, salę teatralną, galerię artystyczną, pracowanie plastyczną, muzyczną, ceramiki, dziedzictwa kulturowego, fotografii i filmu oraz suwalski fan club bluesa. Remont trwał ok. 15 miesięcy, łączna wartość projektu wyniosła niecałe 7 mln zł. Projekt był dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

 

Marcin Nawrocki

facebook