Dodana: 15 kwiecień 2019 09:42

Zmodyfikowana: 15 kwiecień 2019 17:50

Niedziela Palmowa rozpoczęła Wielki Tydzień w kościele katolickim

To święto ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. W kościołach poświęcane są palmy, podczas mszy czytany jest opis Męki Pańskiej, a wierni uczestniczą w procesjach.

Ilustracja do artykułu Procesja Niedzieli Palmowej w Zbójnej (4).jpg


W całym kraju, a także w naszym regionie ulicami miast i wsi przeszły kolorowe procesje z palmami. W uroczystościach Niedzieli Palmowej w Zbójnej uczestniczyli m.in. Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, posłanka ziemi łomżyńskiej Bernadeta Krynicka, Wicestarosta Powiatu Łomżyńskiego Maria Dziekońska, a także Wójt Gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski.
Tam też odbył się doroczny gminny konkurs "Rozmaitości Wielkanocnych", podczas którego wybrano najpiękniejsze pisanki, palmy i wycinanki wielkanocne.

W Podlaskiem tradycją około wielkanocną jest też konkurs na wykonanie palmy organizowany przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W Niedzielę Palmową ulicami miasta przechodzi procesja, podczas której można podziwiać konkursowe palmy. Przygotowują je m.in. szkoły, przedszkola, stowarzyszenia i osoby indywidualne. W tym roku palm było 589. Jak podkreśla kierownik działu etnograficznego Muzeum Rolnictwa Stanisław Kryński to rekordowa ilość zgłoszeń, zwłaszcza, że w związku ze zmniejszająca się ilością klas gimnazjalnych zmniejszyła się również liczba szkół biorących udział w konkursie. Konkurs na wykonanie palmy wielkanocnej  zorganizowany został po raz XXII. Komisja przy ocenie palm bierze pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją oraz ogólny wygląd i efektowność kompozycji. Konkurs organizują Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem, parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej Ks. Bp Tadeusza Pikusa.
Czytaj więcej: Niedziela Palmowa w Cichanowcu

Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.  Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II , w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży. Święto nazywane jest też "Niedzielą Męki Pańskiej", Kwietną, czy też Wierzbną. Niedzielę palmową obchodzimy na siedem dni przed Wielkanocą. Warto dodać, że tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową  i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, cis czy widłak.

 

oprac.ak
fot. Karol Babiel

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook