Dodana: 11 lipiec 2019 11:38

Zmodyfikowana: 11 lipiec 2019 11:38

Mural z historią Choroszczy zostanie odnowiony

Po niemal 10 latach zostanie odnowiony pierwszy w historii Choroszczy mural przedstawiający historię grodu nad Horodnianką. Prace rozpoczęły się rankiem 10 lipca i potrwają – jeśli pogoda pozwoli – około tygodnia.

Ilustracja do artykułu Onawiamy mural z historią Choroszczy_1.jpg

Pierwszy w Choroszczy mural z historią grodu nad Horodnianką powstał niemal 10 lat temu, na zabudowaniach zlokalizowanych przy ulicach, którym patronują dwaj polscy wieszczowie: Juliusz Słowacki i Adam Mickiewicz. 26 czerwca 2010 roku streetworkerzy w Choroszczy: Katarzyna Okruszko, Mieczysław Waczyński warz z liderką – Wiolettą Kuć postanowili zerwać ze smutną wówczas rzeczywistością miejską, a także z wulgaryzmami pojawiającymi się na ulicach Choroszczy i pokazać, że graffiti to nie tylko dewastacja przestrzeni miejskiej, ale sztuka. I to sztuka przez wielkie „S”: wykonywana przez prawdziwych artystów, budząca zachwyt i skłaniająca do przemyśleń, jak to wówczas podkreślano: „To swoisty „Przystanek Sztuki” na murach z martwej cegły”. Co więcej, sztuka oddająca hołd historii. W 2010 roku, podczas XXIX Dni Choroszczy artyści zorganizowali warsztaty dla młodzieży pn. „Malujemy Choroszcz – Mural”. Chcieli w ten sposób pokazać Choroszcz widzianą oczami dzieci i młodzieży.
Powstał mural, który w nowoczesnej formie przybliżył mieszkańcom historię Choroszczy.

 - Kiedyś chcieliśmy dotrzeć do świadomości społecznej mieszkańców, aby zwrócili uwagę na to co jest ładne i zaczęli dbać o własną przestrzeń, pokazać młodzieży, że można malować po budynkach nie tylko markerami, ale kolorowo i z pozytywnym przekazem dla innych - wspominają artyści -  dziś grafitti i murale są znane i doceniane w przestrzeni miejskiej. Są też przez społeczność mile widziane.
Choroszcz ma ich trzy: oprócz muralu z historią Choroszczy, obraz związany z lokalną gazetą „Głosem Choroszczy”, a także na mapę z najważniejszymi atrakcjami gminy Choroszcz – namalowaną na budynku Urzędu Miejskiego w Choroszczy.

Najstarszy mural w Choroszczy z historią grodu nad Horodnianką, po niemal 10 latach, zostanie odnowiony. I to rękoma niemal tych samych artystów, którzy go tworzyli. Początek prac przewidziany jest na środowy poranek 10 lipca; dzieło ma zostać odrestaurowane (przy sprzyjającej aurze) najpóźniej do 17 lipca 2019 roku.

Renowacja muralu z historią Choroszczy odbywa się w ramach II edycji Festiwalu Wzajemności – cyklu animacji angażujących kulturowo zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Gminę Choroszcz. Festiwal Wzajemności finansowany jest ze środków Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień na terenie gminy Choroszcz

Ogłoszenie o akcji malowania muralu sprzed 10 lat brzmiało m.in.: „Przemierzając przez szarość i hałas codzienności mało rzeczy jest w stanie nas zainteresować i na chwilę wywołać uśmiech” – czy dziś bylibyśmy w stanie je powtórzyć? Jeśli tak, to tylko pod warunkiem, że zainteresuje nas i wywoła uśmiech odrestaurowany pierwszy mural z historią Choroszczy. Zapraszamy do Choroszczy, by zobaczyć nowe-dawne dzieło!

 

źródło: UM Choroszcz
oprac.ak

facebook