Dodana: 25 listopad 2019 11:50

Zmodyfikowana: 25 listopad 2019 11:50

Krew, róże i... Kopnięcie Łosia

Tak licznej grupy Zasłużonych dla Zdrowia Narodu uhonorowanych w jednym miejscu jeszcze w województwie nie było – przyznał Piotr Marek Radziwon podczas gali z okazji 100-ecia Polskiego Czerwonego Krzyża, która odbyła się w Łomży. Uroczystość pomógł zorganizować Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu krew22-crop.JPG

Dar serca

- Gdzie dobro i bezinteresowne przekazanie pomocy potrzebującemu człowiekowi, tam i Urząd Marszałkowski – podkreślił Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego biorący udział w gali. - Piękna jest idea oddawania najcenniejszego leku, jakim jest krew. To jest, także w sensie zupełnie dosłownym, dar serca. To powinno być doceniane z całą mocą i powagą instytucji państwa oraz samorządu i to właśnie robimy. Dlatego Urząd Marszałkowski w skromnym, ale wyraźnym zakresie, jest „udziałowcem” tej gali. Krwiodawcy to w większości skromni ludzie, unikający rozgłosu. Zadaniem naszym jest dostrzec ich i docenić.

Wicemarszałek Marek Olbryś przekazał łomżyńskiemu środowisku PCK podarunki, w tym napój o nazwie „Kopnięcie Łosia”, który – jak głosi opis, zawiera wszelkie wzmacniające organizm składniki…

Wśród uczestników spotkania, których powitał wiceprezes PCK w Łomży Andrzej Wojtkowski, byli obok wicemarszałka, m. in. wojewoda Bohdan Paszkowski, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i starosta Lech Marek Szabłowski, przedstawiciele czerwonokrzyskich władz wojewódzkich z wiceprezes Haliną Dąbrowską oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z dyrektorem Piotrem Markiem Radziwonem.    

Polska dołączyła do międzynarodowej rodziny Czerwonego Krzyża w 1919 roku

Jerzy Cichowicz z łomżyńskiego zarządu PCK i Anna Ogrodnik-Wycik kierująca terenową placówką białostockiego RCKiK przypomnieli pokrótce dzieje organizacji. Polska dołączyła do międzynarodowej rodziny Czerwonego Krzyża w 1919 roku. Była to instytucja w początkach przede wszystkim skoncentrowana na pomocy ofiarom pierwszej wojny światowej. Z czasem doszły także kwestie związane z krwiodawstwem, a od 1958 roku, w zasadzie PCK jest jedynym podmiotem, który to zjawisko koordynuje.     

- Jesteśmy dumni, że mamy w Łomży tak wiele inicjatyw i środowisk oddanych idei krwiodawstwa. To np. akcja Oddaj Krew z Chrystusem w parafii Krzyża Świętego w Łomży, Motoserce wśród motocyklistów, „Młoda krew ratuje życie” w szkołach średnich. Strażacy, policjanci, wojskowi, celnicy, służba więzienna bierze udział w akcji „SpoKREWnieni Służbą”. Z serca wszystkich pozdrawiam.– mówił Jerzy Cichowicz.

Honory dla zasłużonych

Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał podporucznik Radosław Kaczyński z 13 batalionu lekkiej piechoty, który jest łomżyńską częścią 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W wieku 36 lat ma już „na koncie” oddanych 30 litrów krwi. - To rodzina tradycja – wyjaśnił.

Owacją na stojące powitano Zbigniewa Gierwata – ponad 100 litrów krwi. Wśród uhonorowanych był także prowadzący galę Tadeusz Babiel, inicjator akcji 1050 litrów krwi na 1050 lat chrześcijaństwa w  łomżyńskiej parafii Krzyża Świętego i wielu innych przedsięwzięć z tej dziedziny. Ma blisko 65 lat, a oddał już 66 litrów bezcennego leku. Honorowymi Odznakami PCK udekorowani zostali m. in. ksiądz Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego, Anna Ogrodnik-Wycik i Sławomira Głasek z III LO w Łomży.  

Aż 78 osób uhonorowanych zostało podczas łomżyńskiej gali za zasługi dla zdrowia narodu. W dziesiątkach liczone były również inne odznaczenia wręczane przez wojewodę Bohdana Paszkowskiego, Piotra Marka Radziwona i działaczy PCK. Jedną z „Róż Stulecia” organizacji otrzymał wicemarszałek Marek Olbryś. Wieczór umilały kurpiowskie melodie w wykonaniu kapeli Miód na Serce               

W żyłach każdego z nas płynie około 5 – 6 litrów krwi. W ciele nowonarodzonego dziecka jest to mniej więcej filiżanka (150 mililitrów) Dawca oddaje najczęściej 450 mililitrów (panie mniej). Nic bardziej życiodajnego jeden człowiek nie może przekazać innemu. 

mg
red. ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook