Dodana: 4 październik 2018 00:53

Zmodyfikowana: 4 październik 2018 00:53

Białostocki Elastic Cloud Solutions zwycięzcą konkursu TOP Sturt-up Polski Wschodniej 2018

W finałowej dziesiątce znalazły się takie pomysly na biznes jak inteligentna infrastruktura pocztowa, zaawansowane rozwiązania satelitarne dla gospodarki, rozpoznający ludzkie emocje ChatBot i e-sportowa platforma analizująca potencjał graczy. Największe uznanie jury zyskał Elastic Cloud Solutions - zestaw rozwiązań zwiększających produktywność, efektywność i zaangażowanie pracowników, oraz pozwalających oszczędzić czas związany z realizacją procesów administracyjnych i kadrowych. Prezentacja finlistów i ogłoszenie zwycięzcy konkursu odbyły się 3 października, podczas V Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Warto podkreslić, że wyróżnienie komisji zdobył też startup Pacomatic - oferujący inteligentną infrastrukturę pocztową

Ilustracja do artykułu Top StartUp (10).JPG

– Celem plebiscytu TOP Start-up Polski Wschodniej jest wsparcie zarówno projektów i usług zmieniających świat globalnie, jak i tych mniejszych, nowatorskich, wpisujących się w potrzeby lokalnego rynku – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, prezes Grupy PTWP. – Wschodni Kongres Gospodarczy to platforma wymiany myśli i doświadczeń, ale też szansa dla kiełkujących idei oraz autorów najlepszych pomysłów na zaprezentowanie się biznesowemu światu i rozwinięcie skrzydeł – dodaje.
Finaliści byli oceniani zarówno pod kątem innowacyjności, jak i potencjału biznesowego. Reprezentują takie branże jak: nowe technologie, odnawialne źródła energii, consulting, IT, sztuczna inteligencja, gaiming, ICT, budownictwo i inżynieria, architektura, FineTech.
Po prezentacjach dziesieciu najlepszych startapowców, prezes Fundacji Rozwoju Regionalnego Andrzej Parfieniuk powiedział
- To co mogliśmy zobaczyć podczas półtoragodznnego panelu jest odpowiedzią tym wszystkim malkontentom, którzy wątpia w potrzebe organizacji Kongresu, własnie po to, aby młodzi przedsiębiorcy, mogli zaprezntować swoje projekty, mogli nawiązać kontakty biznesowe, to jest miejsce gdzie mogą zaistnieć.

Start-upowcy na Wschodnim Kongresie Gospodarczym biorą udział w debatach panelowych z udziałem ekspertów, przedsiębiorców i odnoszących sukcesy, obecnych już jakiś czas na rynku, start-upów. Specjalnie zaaranżowana strefa networkingowa jest miejscem spotkań z inwestorami i potencjalnymi partnerami, a także okazją do opowiadania o swoich produktach i usługach. O tym jak uniknąć błędów początkujących przedsiębiorców opowie w swoim wystąpieniu „Pieniądze w startupie – czyli jak nie położyć firmy”, gość specjalny – Michał Szafrański, autor bloga „Jak oszczędzać pieniądze” oraz książek „Finansowy ninja” i „Zaufanie, czyli waluta przyszłości”.

 

W finałowej dziesiątce konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej 2018 znalazły się:

 

SatSens (siedziba: Białystok) start-up, którego głównym celem jest prowadzenie działalności konsultacyjnej, mentoringowej i szkoleniowej w zakresie zastosowania technologii satelitarnych. Rozwiązanie ma zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność firm i instytucji, a także poprawić efektywność i zwiększyć wydajność prowadzonych prac. Start-up oferuje usługę „one-stop-shop” – przeprowadza klienta przez cały proces implementacji technologii satelitarnych. Może pochwalić się sporym doświadczeniem z wprowadzania takich rozwiązań w takich branżach jak leśnictwo, rolnictwo, energetyka, ochrona środowiska, zarządzanie kryzysowe.

 

Alex Electro (siedziba: Białystok) to start-up działający w obszarze odnawialnych źródeł energii i e-mobilności, zajmuje się produkcją małej architektury z autonomicznym systemem ładowania urządzeń mobilnych i turystycznych podczas odpoczynku. Dysponując bogatym zapleczem technicznym i własnym parkiem maszynowym, jest w stanie zrealizować każdy projekt związany z branżą e-mobility.

 

Elastic Cloud Solutions (siedziba: Białystok) to zestaw rozwiązań zwiększających produktywność, efektywność i zaangażowanie pracowników, oraz pozwalających oszczędzić czas związany z realizacją procesów administracyjnych i kadrowych. Start-up wprowadza do środowiska firmowego nowoczesne rozwiązania wykorzystywane z powodzeniem na rynku konsumenckim. Są to m.in. rozwiązania mobilne, ubieralne czy sztuczna inteligencja. Produkty są odpowiedzą na potrzebę cyfryzacji otoczenia pracownika.

 

AI FORCE 1 (siedziba: Kielce) jest autorem systemu MSS do sprzedaży produktów i usług poprzez Facebook. Chatbot MSS umie rozpoznać emocje klienta, wykorzystuje język naturalny oraz uczy się na podstawie rozmów z klientami. Konkurencyjność rozwiązania tkwi w stworzeniu Panelu Trenera Chatbotów, w którym każdy Użytkownik może przeszkolić Bota z danej dziedziny, np. obsługi reklamacji, sprzedawanie towarów i usług firmy. Jest to innowacyjność technologiczna z wykorzystaniem sztucznej inteligenci, sieci neuronowej.

Pakomatic (siedziba: Białystok) to inteligentna infrastruktura pocztowa rozwiązująca problem z dostarczeniem przesyłki z powodu nieobecności adresatów. Pakomatic opiera się o model skrytek Tetris, dzięki czemu skrytki mogą zostać zainstalowane nawet w każdej klatce i na osiedlach domków. Autorski zamek IoT (posiada dwa interfejsy – Bluetooth i klawiatura) umożliwia uproszczony proces dostawy i odbioru paczki.

 

Esportfield (siedziba: Jarosław, woj. podkarpackie) to e-sportowa platforma internetowa analityczno-społecznościowa, która umożliwi łączenie graczy z drużynami, trenerami, managerami i sponsorami. Za pomocą statystyk odzwierciedlana jest umiejętność i charakterystyka zawodników przez co dany gracz może zostać dopasowany do drużyny lub odkryty przez managera czy sponsora. Włączenie widzów umożliwi im kreowanie graczy poprzez podążanie za nimi (,,followersi’’) i głosowanie, co stanowić będzie informację dla sponsorów czy zawodnik jest atrakcyjną marką.Te funkcje umożliwią dotarcie do jak największej liczby zawodników i wyłonienie zdolnych graczy. Platforma jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie e-sportem, stwarzając możliwość rozwoju zawodnikom amatorskim.

 

ERPos (siedziba: Bielsk Podlaski) jest start-upem technologicznym z dziedziny technologii ICT, którego celem jest tworzenie łatwego w użyciu oprogramowania do prowadzenia biznesu dla milionów małych firm na całym świecie. Jest to intuicyjne narzędzie do poukładania procesów w firmie i zarządzania zamówieniami. Produkt ten adresowany jest do sektora mikro i małych przedsiębiorstw, dzięki czemu również mniejsze firmy mogą lepiej gospodarować procesami, co przyczyni się do wzrostu wydajności, produktywności i polepszenia komfortu pracy pracowników.

 

New Wall (siedziba: Rogoźniczka, woj. lubelskie) to system okładzin ściennych składający się elementów nośnych oraz paneli dekoracyjnych. Jego innowacyjność polega na możliwości autonomiczego układania każdego panelu w różnych odległościach od ściany. Ponadto panele można łatwo łączyć w różne wzory, montować oraz demontować osiągając nieograniczone możliwości aranżacyjne. System jest innowacją produktową. Do tej pory na rynku nie ma drugiego takiego rozwiązania.

 

AI Busters (siedziba: Lublin) to inteligenty autoresponder do automatycznego odpowiadania na maile dla działów obsługi klienta w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym. Może być również wykorzystane w komunikacji wewnątrz organizacji z działem HR lub IT. System rozwiązuje problemy zdiagnozowane
w rozmowach z potencjalnymi klientami z branży bankowej oraz ubezpieczeniowej, jak brak zaangażowania pracowników do odpowiadania na powtarzalne pytanie, długi czas odpowiedzi na zapytania otrzymywane od strony klientów wynikający z dużej liczby zapytań czy problemy z autoryzacją klientów w kanałach chat oraz e-mail w systemach trzecich.

 

PŁYTAN (siedziba: Białystok) to start-up o profilu budowlanym obejmujący kompleksową obsługę i realizację energooszczędnych posadowień budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej i lekkich hal. Rozwiązanie jest unikalne ponieważ użyta technologia i materiały pozwalają na posadowienie budynków
w najtrudniejszych warunkach gruntowych, gdzie nie można użyć technologii tradycyjnej lub jest to nie opłacalne. System jako jedyny na rynku jest przebadany
i posiada odpowiednie certyfikaty.

 

Do konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej 2018 mogły zgłosić udział firmy z pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz świętokrzyskiego.

oprac.ak

 

facebook