Dodana: 17 grudzień 2019 12:28

Zmodyfikowana: 18 grudzień 2019 09:03

Kolejne spotkanie w ramach kampanii zdrowotnej za nami

Spotkanie prowadziła dr n. med. Jolantą Grażyną Zuzdą, która opowiadała o autorskim programie ćwiczeń ruchowych dla wszystkich. Uczestnicy mogli wspólnie poćwiczyć i utrwalić ćwiczenia by móc wykonywać je w pracy i domu. Spotkanie odbyło się 10 grudnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego

Ilustracja do artykułu Młodzieżowy Sejmik Województwa Podlaskiego-44.jpg


W przeciwieństwie do innych form zajęć, ćwiczenia wykonywane podczas tego programu rozwijają ciało w sposób symetryczny i zrównoważony. Są proste, nieskomplikowane, a do ich wykonania nie potrzeba żadnych przyborów. W opracowanym programie nie występują ekstremalne wysiłki i stres. Można więc wnosić, że system ćwiczeń nie poprawia istotnie wydolności fizycznej organizmu. Natomiast program w łagodny sposób rozwija muskulaturę ciała, zapewnia pełną kontrolę nad ciałem oraz nie przeciąża stawów, więzadeł czy ścięgien. Jest więc programem podtrzymującym sprawność ruchową, a w dalszej mierze – zdrowie.

 

Realizacja programu równoważy siłę mięśni po obu stronach ciała, podnosi sprawność fizyczną, kształtuje sylwetkę i estetykę oraz harmonię ruchów i poczucie rytmu. Wykonywane ruchy są skoordynowane z oddechem, przez co ćwiczący uczą się prawidłowego oddychania. Program wpływa pozytywnie na psychikę każdego z uczestników poprzez zwiększenie samodyscypliny i aktywizację umysłu, a jednocześnie daje głębokie rozluźnienie i relaksację w końcowej części ćwiczeń.

 

- Uważamy, że forma rekreacji, jaką prezentuje program, dostarczać może dużej dozy przyjemności, wywierając pozytywny wpływ na cechy fizyczne i psychiczne. Warto jest więc proponować tę formę aktywności w życiu codziennym! W społecznym odbiorze ważne jest bowiem upowszechnienie przekonania o korzyściach płynących z ruchu. Zażywać ruchu może i powinien każdy człowiek, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia.- podkreślają inicjatorzy kampanii prozdrowotnej

Kolejne spotkanie już 13 stycznia 2020 roku sala Putry. Wykład poprowadzi Marka Sewastianik – specjalista fizjoterapii,  który opowie o  aktywności rekreacyjnej i jej wpływie na utrzymanie dobrego stanu zdrowia”.

oprac.ak

 

facebook