Dodana: 2 lipiec 2021 13:30

Zmodyfikowana: 5 lipiec 2021 13:24

Kiermasz w Sokółce. Na rehabilitację małej Wiktorii

W sobotę (3.07) w Klubie Seniora+ w Sokółce odbędzie się kiermasz charytatywny na rzecz 6-letniej Wiktorii z Budna (gm. Janów). Zebrane podczas niego pieniądze zostaną przeznaczone na udział dziewczynki w specjalistycznym turnusie rehabilitacyjnym.

Chłopczyk trzyma piłkę w rękach. Koło niego inne zabawki.

- To będzie kiermasz różności: książki, płyty, ubrania, zabawki – każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie też można za symboliczną kwotę kupić kawę i ciasto na kiermaszu domowych ciast – zapraszała Aneta Tumiel ze Starostwa Powiatu Sokólskiego, koordynatorka wydarzenia.

Wiktoria Kulfan choruje na Zespół Moebiusa, czyli bardzo rzadki zespół wad wrodzonych. W jego przebiegu najczęściej dochodzi do porażenia nerwów czaszkowych warunkujących prawidłowe ruchy mięśni mimicznych. Jak mówi Marcin Kulfan, tata Wiktorii rehabilitacja znacznie poprawia jakość życia dziewczynki.

- Systematyczna rehabilitacja przy tej chorobie jest bardzo potrzebna, bo zmniejsza wszystkie dolegliwości związane z chorobą, np.: dzięki prowadzonej stymulacji Wiktoria zaczęła domykać oczka -  powiedział Marcin Kulfan. - Jeśli jest przerwa, tak jak w czasie pandemii, kiedy praca ze specjalistami była utrudniona, te dolegliwości wracają. Dlatego udział w turnusie  jest tak ważny – dodał tata Wiktorii.

Koszt udziału w turnusie to około 8 tys. zł, z czego większa część został już zebrana podczas zbiórki internetowej w mediach społecznościowych.

Organizowany festyn to nie pierwsza akcja charytatywna na rzecz poprawy zdrowia Wiktorii, a lokalna społeczność chętnie uczestniczy w akcjach wspierających dziewczynkę.

Dzięki temu dziecko, któremu lekarza nie dawali szans na chodzenie i mówienie, rozwija się i uczy samodzielności.

- Jestem bardzo wdzięczny organizatorom, a zwłaszcza Anecie Tumiel i Ewie Bieszczad, które koordynują te działania. W imieniu całej naszej rodziny chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy nas wspierają - przekazał Marcin Kulfan.

Kiermasz odbędzie się w sobotę (3.07) w Klubie Seniora + ul. Lelewela 1c w Sokółce. Początek o godz. 9.00.

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook