Dodana: 22 czerwiec 2021 07:29

Zmodyfikowana: 2 sierpień 2021 14:16

230 tys. zł dla organizacji pozarządowych na działania prozdrowotne

Dofinansowanie otrzymało jedenaście projektów skierowanych do dzieci, młodzieży, seniorów, a także osób dotkniętych chorobami przewlekłymi. Dzięki tym pieniądzom zostaną zrealizowane m.in. audycje tematyczne, warsztaty, konsultacje czy kolonie terapeutyczne. W poniedziałek (21.06) umowy na dotacje z przedstawicielami organizacji pozarządowych podpisali marszałek Artur Kosicki i członek zarządu Marek Malinowski.

Pięć osób stojących na tle ścianki z logo Województwa Podlaskiego

- Są to przedsięwzięcia nowatorskie, niektóre z nich realizowane będą po raz pierwszy. To projekty bardzo potrzebne, zwłaszcza teraz, w popandemicznej rzeczywistości, kiedy ujawniają się kłopoty ze zdrowiem fizycznym i psychicznym – mówił marszałek.

Artur Kosicki przypomniał też, że samorząd województwa coraz więcej pieniędzy przeznacza na działania prozdrowotne organizowane przez tzw. trzeci sektor.

- W 2019 r. było to 200 tys. zł, w ubiegłym roku nieco poniżej tej kwoty, a w tym - 230 tys. zł – mówił. - Mam nadzieję, że w kolejnych latach to dofinansowanie będzie coraz wyższe.

Vademecum dla diabetyków

Fundacja „Cukrzyca a zdrowie” otrzymała dotację w wysokości 25 tys. zł na działania edukacyjne promujące zdrowy styl życia. Danuta Roszkowska, prezes zarządu fundacji, wyjaśniła, że pieniądze pozwolą na kontynuowanie wydawnictwa „Vademecum świadomego diabetyka”.

- To publikacja skierowana przede wszystkim do mieszkańców mniejszych miejscowości, wsi, czyli tam, gdzie najtrudniej jest o wiedzę - mówiła prezes Roszkowska. - Świadomość choroby, znajomość sposobów zapobiegania jej, to jedne z najważniejszych czynników, by z cukrzycą w miarę możliwości zdrowo i dobrze żyć.

Sport dobry na wzrok

Projekt „Badminton w walce z krótkowzrocznością środowiskową” zrealizuje Towarzystwo Sportowo - Rekreacyjne „Badminton-Club”. Przedsięwzięcie samorząd województwa wsparł kwotą 35 tys. zł. To projekt pilotażowy i pierwszy tego typu w Polsce.

- Polega on na tym, aby poprzez aktywność fizyczną, w tym przypadku poprzez badmintona, zapobiegać krótkowzroczności środowiskowej dzieci - mówiła Aneta Narel, członek zarządu „Badders-Club”.

Efekty wpływu aktywności fizycznej na wzrok zostaną zmierzone. Uczestnicy będą poddani badaniu wzroku na początku i na końcu projektu.

Audycje o zdrowiu

Kolejnym dofinansowanym przedsięwzięciem jest cykl audycji radiowych „Pytanie do specjalisty”, który zrealizuje Radio Orthodoxia.

Ich tematyką będzie zwiększenie dostępności poradnictwa i wczesnej diagnostyki: wad wzroku, cukrzycy, chorób układu oddechowego oraz w zakresie zdrowego odżywiania i profilaktyki chorób zakaźnych.

- Do każdego z odcinków zapraszamy lekarzy, którzy odpowiadają na pytania słuchaczy – informował ks. Mateusz Kiczko dyrektor Radia Orthodoxia. – Tematyka audycji jest bardzo zróżnicowana, dotyczy zarówno chorób dzieci, jak i dorosłych – dodał.

Radio na realizację projektu otrzymało 35 tys. zł.

Hipoterapia dla dzieciaków

Kolonie terapeutyczno - jeździeckie „Jak mieć końskie zdrowie” zorganizuje Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju Podlasia. Mariusz Korzeniewski, wójt gminy Wyszki, (reprezentujący stowarzyszenie) podkreślał, że to działanie skierowane przede wszystkim do dzieci z potrzebami zdrowotnymi zamieszkujących teren gminy.

- Te potrzeby są bardzo różne: i psychiczne, i ruchowe, są też dzieci z autyzmem – mówił wójt. - Zajęcia będą prowadzone przez miejscową stajnię przy Szkole Podstawowej w Topczewie.

Projekt „Jak mieć końskie zdrowie” otrzymał dofinansowanie w wysokości 35 tys. zł.

Łącznie dotacjami objętych zostało jedenaście projektów. Są to też:

  • „Weź zdrowie w swoje ręce!” projekt Suwalskiego Stowarzyszenia Amazonka
  •  Klub wsparcia społecznego Ostoja" projekt Stowarzyszenia Pomocy Szansa
  • „Prozdrowotny program „Wiem, że potrafię Stowarzyszenia „Sięgaj po więcej…”
  • „Amazonka - kobieta sprawna i aktywna” projekt Klubu Amazonki w Białymstoku
  • „Śmiało w przyszłość” projekt Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Białymstoku
  • „Aby nas nie spowiła mgła...pocovidowa!” projekt Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Cywilizacyjnego Ściana Wschodnia" w Sejnach
  • Uczymy się żyć bez ryzyka AIDS - zachowanie zdrowia prokreacyjnego w kontekście zakażenia wirusem HIV” Stowarzyszenie „Faros”

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski 

Pliki do pobrania

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook