Dodana: 1 kwiecień 2019 15:20

Zmodyfikowana: 2 kwiecień 2019 08:18

Podlasianie uhonorowani ogólnopolską nagrodą za działalność społeczną

Dr Paweł Grabowski, założyciel Hospicjum Proroka Eliasza, został laureatem nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” w kategorii „Całokształt dokonań oraz godną naśladowania postawę życiową”. W tej samej kategorii nominację otrzymała także Irena Stankiewicz, Prezes Stowarzyszenia „Otwarty Dom” Pomoc Polskim Dzieciom na Wschodzie.

Ilustracja do artykułu Anody.png

Statuetki wręczono w minioną niedzielę (31 marca br.) podczas uroczystej gali w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W liście Prezydenta RP Andrzej Dudy przeczytanym na otwarciu gali przez Zofię Romaszewską zawarte były słowa:

– Służba bliźnim zawsze wymaga dawania swego czasu, sił i bezinteresownego dzielenia się tym, co mamy. Uważam, że wszystko to, czyni Państwa powstańcami czasu pokoju.

Paweł Grabowski to lekarz, który opuścił Warszawę na rzecz Podlasia, by tu założyć Hospicjum Proroka Eliasza. Tworzy go zespół lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów i wolontariuszy opiekujących się chorymi w ich domach. Fundacja, którą założył Grabowski buduje hospicjum stacjonarne. 

Nominowana do „Anody” Irena Stankiewicz to emerytowana nauczycielka z Białegostoku. 18 lat temu założyła  Stowarzyszenie Otwarty Dom Pomoc polskim dzieciom na Wschodzie, które organizuje przejazdy polskich dzieci z obwodu Wileńskiego do Polski, wspiera domy dziecka i ubogie rodziny na Litwie.

Ustanowiona w 2011 r. w celu uhonorowania osób zaangażowanych w działalność społeczną nagroda została przyznana już po raz ósmy.

***

Jan Rodowicz „Anoda” urodził się w 1923 r. w Warszawie.  Jako uczestnik Powstania Warszawskiego walczył Batalionie „Zośka”, był czterokrotnie ranny. Został odznaczony orderem wojennym Virtuti Militari. Po wojnie zaczął studiował architekturę marząc o odbudowaniu zniszczonej Warszawy. Aresztowany przez bezpiekę zginął w niewyjaśnionych okolicznościach mając niecałe 26 lat.

facebook