Dodana: 5 czerwiec 2020 10:19

Zmodyfikowana: 5 czerwiec 2020 10:19

Światowy Dzień Środowiska

5 czerwca świętujemy Światowy Dzień Środowiska (World Environment Day). Celem tych obchodów jest przede wszystkim pogłębienie świadomości społecznej na temat konieczności ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego. W tym roku motywem przewodnim jest ochrona różnorodności biologicznej.

Ilustracja do artykułu ŚDŚ.png

Światowy Dzień Środowiska to najważniejsza i najszerzej obchodzona inicjatywa na rzecz naszej planety. Ustanowiono go w 1972 r. podczas Konferencji Sztokholmskiej. Obchodzony corocznie w ponad 100 państwach ma na celu przypomnienie głównych haseł konferencji, dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.

Podczas finałowej sesji w Sztokholmie uczestnicy ogłosili, że:

„Człowiek jest zarówno elementem przyrody, jak i siłą sprawczą kształtującą otoczenie, które go utrzymuje przy życiu i inspiruje go do intelektualnego, moralnego, społecznego i duchowego rozwoju. (...) Oba aspekty środowiska człowieka: naturalne i stworzone przez człowieka, mają zasadnicze znaczenie dla jego dobrego samopoczucia i korzystania z podstawowego prawa człowieka – prawa do życia jako takiego”. /Deklaracja Sztokholmska Konferencji Narodów Zjednoczonych o Środowisku Człowieka, 16 czerwca 1972 r., U. N. Doc. A / .CONF.48 / 14 / Rev.1 at 3 (1973)/

Światowy Dzień Środowiska jest więc świętem UN Environment, celebrowanym corocznie na pamiątkę ustanowienia Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Środowiska i po raz pierwszy obchodzony był na całym świecie w roku 1974 pod globalnym hasłem "Only One Earth" (Ziemia jest tylko jedna).

źródło: wikipedia.org
oprac. Anna Augustynowicz

facebook