Dodana: 20 maj 2020 11:02

Zmodyfikowana: 20 maj 2020 11:05

Światowy Dzień Pszczół

W środę (20.05) przypada Światowy Dzień Pszczół. Na świecie żyje blisko 20 tys. gatunków, zaś w Polsce ponad 450 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych. Pszczoły służą środowisku, wytwarzając miód. Jednak to dzięki ciężkiej pracy leśników mogą one zapylić wiele gatunków roślin przez co dostarczają żywność nie tylko ludziom, ale również zwierzętom.

Ilustracja do artykułu Pszczoły 2.JPG

Pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie ponad 77% gatunków roślin uprawnych na świecie i są jedynymi owadami, które wytwarzają miód. Gdyby nie te zapylające owady, wielu owoców i warzyw nie byłoby wcale, a wydajność plonów niektórych upraw byłaby niższa. Owady zapylają również wiele rodzimych gatunków roślin dziko rosnących, a przez to, dostarczają żywność dziko żyjącym konsumentom, dlatego stanowią ważny element naturalnego ekosystemu.
Praca między innymi pszczół, wpływa na ilość i jakość nasion sadzonek potrzebnych do odnowienia lasu. Polepsza także urodzaj owoców leśnych, będących bazą pokarmową zwierząt.

Pszczoły mogą efektywnie pracować w swoim naturalnym środowisku dzięki pomocy leśników. W Polsce Lasy Państwowe zajmują się zwiększaniem różnorodności gatunkowej lasów przede wszystkim sadzeniem gatunków miododajnych, t. j. lipy, klony, jarząby. Dzięki minimalizacji używania środków chemicznych leśnicy zagospodarowują śródleśne łąki i sadzą lasy, gdzie wprowadzają domieszki biocenotyczne wykorzystywane przez pszczoły.Ponadto zostawiają drzewa z dziuplami, także te, w których występują dzikie gniazda pszczół. Tym samym zapobiegają powstawaniu gradacji szkodliwych owadów i chorób, które mogą przyczynić się do ich śmierci.

W latach 2017-2019 Lasy Państwowe realizowały projekt "Pszczoły wracają do lasu", mający na celu ochronę pszczół, jako gatunku zagrożonego wyginięciem. W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, leśnicy prowadzili projekt ''Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach", który zakładał odtworzenie tradycyjnego bartnictwa oraz odnowę populacji dzikich pszczół zamieszkujących Puszcze: Augustowską, Białowieską, Knyszyńską i Piską

Wyginięcie pszczół, miałoby katastrofalne skutki. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony tych owadów. Lasy Państwowe zalecają zakładanie kwietnych łąk, budowanie coraz bardziej popularnych hoteli dla dzikich zapylaczy czy sadzenie w swoim otoczeniu roślin miododajnych. Poniżej możemy obejrzeć  krótki film instruktarzowo-edukacyjny pt. „Zaproś pszczołę” (ok. 1 min), który przygotowała leśniczka z Puszczy Piskiej Anna Ptak. 

Więcej informacji o Światowym Dniu Pszczół dostępne jest na stronie internetowej: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku 

Źródło: Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku

oprac. Cezary Rutkowski

fot. Małgorzata Sawicka oraz RDLP w Białymstoku

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook