Dodana: 18 grudzień 2020 13:37

Zmodyfikowana: 18 grudzień 2020 13:37

Spółka BIOM uruchomi w Dolistowie Starym nowoczesny zakład recyklingu

To będzie pierwszy w regionie zakład produkcyjny wykorzystujący śmieci o cechach surowców odpadowych wysortowane z odpadów komunalnych. Inwestycja powstanie dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 26,5 mln zł z funduszy unijnych. W poniedziałek (14.12) marszałek Artur Kosicki i prezes zarządu BIOM sp. z o.o. Mirosław Bałakier podpisali umowę w tej sprawie.

Od lewej: marszałek Artur Kosicki i prezes Mirosław Bałakier. Wymieniają się dokumentami.

- Nowoczesny zakład recyklingu w Dolistowie Starym to jedna z największych inwestycji z zakresu ochrony środowiska w regionie, dofinansowanych z funduszy unijnych. Wspólnie z zarządem województwa na jego budowę przyznaliśmy 26 milionów złotych – mówił podczas spotkania marszałek Kosicki - Dzięki temu wsparciu zwiększą się możliwości związane z segregacją odpadów i ich ponownym wykorzystaniem. W rezultacie przyczyni się to do mniejszego zanieczyszczenia środowiska i lepszego gospodarowania odpadami.

Zakład powstanie przy sortowni odpadów zbieranych selektywnie, którą spółka BIOM prowadzi w Dolistowie Starym. Jak podkreślał Mirosław Bałakier, będzie to pierwsza tego typu inwestycja w naszym regionie.

- Innowacyjność polega na tym, że będzie to zakład, który wykorzysta nie tylko tworzywa sztuczne do produkcji już gotowych wyrobów, ale również m.in. odpady drewniane czy szklane – mówił prezes spółki BIOM - Kompleksowo chcemy wytwarzać produkty potrzebne do gospodarki odpadami. Będą to różnego rodzaju wiaty, altany, stelaże pomocne przy segregacji odpadów dla mieszkańców bloków, ale też domów jednorodzinnych.  

Moc przerobowa zakładu to 10 tys. ton rocznie wysortowanych odpadów wykorzystanych do produkcji. To, jak podkreślał Mirosław Bałakier, w większości zaspokoi potrzeby województwa.

Koszty kwalifikowalne inwestycji to 31 mln zł, a całkowita wartość - 38 mln zł. Przyznana dotacja z funduszy unijnych to ponad 26,5 mln zł.

Troska o środowisko naturalne to priorytet przy inwestycjach finansowanych z funduszy europejskich. Obszar gospodarki odpadami jest szczególnie ważny, gdyż ich ilość stale rośnie.  

Projekt został wybrany do dofinansowania w trybie pozakonkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Zakład recyklingu w Dolistowie Starym ma powstać w pierwszej połowie 2023 r.  

 

Aneta Kursa

fot. Mateusz Duchnowski

facebook