Dodana: 7 czerwiec 2021 08:44

Zmodyfikowana: 7 czerwiec 2021 08:44

Rzeźby w Puszczy Knyszyńskiej dzięki polsko-francuskiej współpracy lokalnych grup działania

Ten międzynarodowy projekt był przedmiotem wtorkowej (1.06) konferencji online, w której uczestniczyli przedstawiciele lokalnych grup działania: polskiej i francuskiej. Władze regionu reprezentował Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa.

Makieta projektu, który ma powstać na terenie Puszczy Knyszyńskiej

W spotkaniu wzięli udział organizatorzy, partnerzy i inicjatorzy przedsięwzięcia pn: „Wyobraźmy sobie nietypowe przystanie w lesie”.

Projekt został zainspirowany istniejącym na terenie francuskiej lokalnej grupy działania - „Lasem sztuki współczesnej”. I w ramach wymiany doświadczeń postanowiono stworzyć coś podobnego w Puszczy Knyszyńskiej.

Partnerami projektu po stronie francuskiej są: GAL Haut Lande d’Armagnac, Parc Naturel Regional Lande de Gascogne oraz Stowarzyszenie „La Foret d’Art Contemporain”.

- Z licznych wymian doświadczeń narodził się bardzo oryginalny projekt. Dzięki niemu będziemy mogli podziwiać piękne dzieła sztuki na tle lasu. Mam nadzieję, że dzięki tej współpracy narodzą się kolejne projekty – powiedział Filip Sart, który reprezentował Parc Naturel Regional Lande de Gascogne.

Dobre praktyki z Francji

Podczas spotkania swoje plany związane z realizacją tego przedsięwzięcia przedstawił Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

- Do tej pory mam niezapomniane wspomnienia z wizyty we Francji. Natchnęła mnie dwoma pomysłami. Pierwszy to urozmaicenie naszej turystyki rodzimej. A drugi pomysł to stworzenie inkubatora artystycznego w Supraślu, o którym, jak myślę, niedługo będziemy rozmawiać - zapowiedział wicemarszałek.

Ocenił, że projekt, który oba nasze kraje realizują, jest bardzo cennym doświadczeniem.

- W poprzednim roku nasze województwo było liderem w liczbie turystów odwiedzających nasz kraj. Dlatego nietypowe „przystanie w lesie” ma duże możliwości i stanie się dużą atrakcją turystyczną - przewidywał wicemarszałek.

Połączenie przyrody ze sztuką nowoczesną

Lokalna Grupa Działąnia Puszcza Knyszyńska realizuje ten projekt we współpracy z Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, Liceum Plastycznym w Supraślu, Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej, nadleśnictwami Puszczy Knyszyńskiej oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku. Przedstawiciel ostatniej z tych instytucji podkreślał, jak niezwykłe jest to przedsięwzięcie.

- Ten projekt jest wspaniałym elementem mądrego wprowadzania ludzi do środowiska naturalnego. To bardzo ciekawe połączenie przyrody ze sztuką nowoczesną – podkreślił Adam Kwiatkowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Rzeźby będą umiejscowione w gminach okalających Białystok. W Supraślu, nieopodal bulwarów pojawi się biała, kubistyczna konstrukcja, w której będzie można odpocząć. Z kolei w puszczy, na Szlaku Powstańców Styczniowych, przebiegającym m. in. w okolicach Żedni i Czarnej Białostockiej, z mgieł wyłaniać się będą naturalnej wielkości rzeźby koni, niepełnych, rozwianych, jakby powidoków powstańczego patrolu. Oryginalne obiekty powstaną też na terenie gminy Gródek.

Autorami knyszyńskich dzieł są uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz studenci z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Projekt został sfinansowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys

fot.: Mateusz Duchnowski

 

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook