Dodana: 6 lipiec 2020 07:49

Zmodyfikowana: 6 lipiec 2020 07:49

Leśniczy kordelas dla wicemarszałka Marka Olbrysia

Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, znalazł się wśród osób uhonorowanych Kordelasem Leśnika Polskiego, czyli najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Generalną Dyrekcję lub Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych (RDLP). Laureatom ozdobną broń leśników polskich wręczył Andrzej Józef Nowak, dyrektor RDLP w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu kordelas002.jpg

- Traktuję to wyróżnienie jako wielki zaszczyt. Dla mnie, Kurpia reprezentującego lud puszczański, taka nagroda związana z lasem, to jak Krzyż Walecznych dla żołnierza czy Oskar dla filmowca. Lasy Państwowe - moim zdaniem - to wzorcowy na skalę międzynarodową model dbania o przyrodę. Wspaniała działalność łączy w niezbędnym zakresie wykorzystywanie komercyjne zasobów leśnych, a jednocześnie dbałość o odtwarzanie lasów. Jest to możliwe także dzięki ludziom wspierającym Lasy Państwowe, przyjaciołom. Myślę, że Kordelas Leśnika Polskiego to dowód, że do takich przyjaciół jestem zaliczany - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Jak dodał, leśnictwo to także patriotyzm, dbanie o narodowy majątek, tradycje i historię: - Leśnicy mają w tym dziele podtrzymywania wartości polskich niezaprzeczalny udział.

Uroczystość odbyła się w szkółce leśnej Nadleśnictwa Giżycko (podlega RDLP w Białymstoku). Gospodarz miejsca, nadleśniczy Krzysztof Dąbkowski, był inicjatorem uhonorowania wicemarszałka Marka Olbrysia.

- Pan Marek Olbryś wieloletnią postawą i zaangażowaniem wspiera idee polskiego leśnictwa. Należy do osób nieobojętnych wobec potrzeb gospodarki leśnej. Dobrze rozumie starania leśników i napotykane utrudnienia związane z ochroną lasów oraz koniecznością ich zachowania dla pokoleń. Dostrzega też społeczną potrzebę korzystania z lasu - uzasadniał.

Wskazał także na wspólne przedsięwzięcia podejmowane przez leśników i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego (UMWP) realizowane z udziałem wicemarszałka Marka Olbrysia, np. budowa leśnych szlaków komunikacyjnych dla pojazdów i rowerów.

Wśród uhonorowanych kordelasami byli m. in. także ksiądz Krzysztof Jurczak, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Łapach, leśnicy i przedstawiciele innych służb mundurowych.

Maciej Gryguc
fot. Sławomir Kowalczyk

facebook