Dodana: 21 wrzesień 2009 11:27

Zmodyfikowana: 21 wrzesień 2009 11:27

„Żyć z pasją. Kolekcja dzwonków Lecha Pileckiego”

Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Lech Pilecki zapraszają na otwarcie wystawy „Żyć z pasją. Kolekcja dzwonków Lecha Pileckiego” 24 września 2009r. o godz. 13.00 do Muzeum w Bielsku Podlaskim.

To pierwsza prezentacja niezwykłej kolekcji dzwonków szerokiemu gronu odbiorców. Zbiór obejmuje około 4000 dzwonków pochodzących ze wszystkich kontynentów. Kolekcja to owoc licznych podróży Pana Lecha Pileckiego, który on sam nazywa „kolekcją turystyczną”.

Zamiłowanie do dzwonków stało się jego sposobem na życie. Jak sam mówi, dzwonki są w pewnym sensie wykładnią jego duszy. Jest w nich coś zaklętego, z jednej strony bardzo prostego, z drugiej eleganckiego. – Po wielu latach mojej zbierackiej pasji, dochodzę do wniosku, że było warto. Poprzez te dzwonki naprawdę poznałem świat i bardzo wielu ludzi. Dostrzegłem coś, co bardzo często umyka innym – piękno zawarte w tych martwych przedmiotach.

Po ponad trzydziestu latach zbiór Lecha Pileckiego osiągnął imponujące rozmiary. Dziś liczy ponad cztery tysiące dzwonków. Sam właściciel nazywa kolekcję turystyczną, bowiem dzwonki przywozi z wojaży po świecie. Z każdym wiąże się jakieś wspomnienie lub historia. „Dzwonnik z Dziesięcin”, tak go nazywają w Białymstoku, potrafi opowiadać o nich godzinami. A czyni to z iskrą w oczach i pasją tak ogromną, że słuchając go całkowicie można zatracić się w czasie.

Tą wspaniałą opowieścią kolekcjonera i jego dzwonków, mamy chęć podzielić się z Państwem. Sami posłuchajcie, jaką historię wybijają serca dzwonków. A są ich tysiące… Z mosiądzu, srebra czy brązu, ale również z drewna, gliny, szkła i porcelany.

Każdy dzwonek ma jakieś mniej lub bardziej tajemnicze znaczenie. Znajdziemy wśród nich dzwonki pasterskie noszone przez zwierzęta, inne wzywające do modlitwy lub oznajmiające szczęście młodych na ślubnym kobiercu. Kiedy się zastanowimy, zrozumiemy, że dźwięk tych z pozoru zwykłych przedmiotów towarzyszy nam od początku do końca życia. Przemawiają, kiedy rodzi się i umiera ktoś wielki, biją na trwogę, głoszą zwycięstwo... Mają w sobie coś nieprzemijającego, coś wielkiego, co po wsze czasy związane jest z ludzkim istnieniem.

Oglądając tą niesamowitą kolekcję zaczynamy rozumieć, co sprawia, że życie jest interesujące i barwne, co nadaje mu sens. Ta rzecz to pasja. Realizując ją doświadczamy zastrzyku adrenaliny i energii. Dla niej jesteśmy gotowi poświęcić swój czas i siły. Pasja sprawia, że ciągle mamy przed sobą jakiś cel. Mamy nadzieję, że podziwiając tą wystawę odkryją Państwo swoją wielką miłość – większą lub mniejszą pasję. Zapraszamy!

Autorki wystawy
Alina Dębowska i Katarzyna Sołub

Patronat medialny: Wrota Podlasia

 

facebook