Dodana: 15 lipiec 2021 13:53

Zmodyfikowana: 15 lipiec 2021 13:53

Stypendyści 2021

Lista osób, które otrzymały stypendia półroczne w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2021:

  1. Joanna Januszkiewicz - na realizację projektu „Branicki od kuchni” – przygotowanie 4 odcinków programu historyczno-kulinarnego. Pedagog, kulturoznawca. Zajmuje się m.in. tworzeniem programów edukacyjnych, prowadzeniem zajęć i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2013 r. otrzymała wyróżnienie w Konkursie na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne 2021 r. w woj. podlaskim w kategorii „wydarzenie poza wystawiennicze” oraz w 2014 r. wyróżniona wystawa pt. „W szkolnej ławie”. Autorka wydanego w 2018 roku zeszytu edukacyjnego „Białystok wkracza w niepodległość”. Od roku 2020 tworzy program kulinarny „Gotuj z Historią”.
  2. Tomasz Brański - na realizację projektu „Nora Ney i Stare Kino w przedwojennym Białymstoku” – historyczna i artystyczna wizualizacja dorobku przedwojennego kina Białegostoku. Białostocki rysownik, karykaturzysta. Tworzy portrety historycznych i współczesnych osobistości, zasłużonych dla rozwoju społecznego i ekonomicznego Białegostoku i Województwa Podlaskiego. Ponadto portretuje osoby, które zgłaszają się przy realizacji swoich inicjatyw społecznych, bądź wydarzeń i projektów instytucji i organizacji społecznych. W latach 2006-2017 stworzył wystawę satyrycznych portretów piłkarzy Klubu Sportowego Jagiellonia Białystok. Swoją twórczość prezentował na wystawach na terenie województwa podlaskiego. Współpracuje z instytucjami województwa podlaskiego.
  3. Kazimierz Pawczyński - na realizację projektu „Taniec polski” – praca badawczo-doświadczalna nad genezą. Publikacja wyników doświadczeń. Związany z Prywatną Szkołą Tańca w Koszalinie (1968-1970). Od 1977 roku kierownik, choreograf, konsultant Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża” w Wojewódzkim Domu Kultury, później Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży. Jako choreograf organizował i reżyserował liczne koncerty i programy artystyczne na terenie Polski. Jako pedagog i choreograf prowadził liczne wykłady, konsultacje i szkolenia. Posiada duże osiągnięcia wychowawcze i pedagogiczne w popularyzacji tańca i folkloru wśród dzieci i młodzieży. Wybitny specjalista, szczególnie w dziedzinie tańców narodowych, pielęgnuje i kultywuje tradycje ludowe, upowszechnia je w kraju i poza granicami.
  4. Monika Stpiczyńska – na realizację projektu „Zlepki – album kolaży artystycznych”. Artystka wizualna, poruszająca się w różnych dziedzinach sztuki. Zajmuje się fotografią, kolażem artystycznym, reżyseruje filmy. Autorka okładek książek i magazynów zajmujących się sztuką i popkulturą. Jej prace były prezentowane na wystawach w Warszawie, Białymstoku, Lublinie i Berlinie. Autorka licznych publikacji w profesjonalnych, polskich i zagranicznych magazynach internetowych poświęconych fotografii np. Snap Me, Confashion Magazine. Posiada największe w Polsce grono odbiorców tego typu sztuki (ponad 6000 fanów na Instagramie), wykonała okładkę do książki ”Do Końca Świata” wydanej w wydawnictwie Pruszyński, regularnie tworzyła okładki magazynu Magnifier, jej prace były wyróżniane na stronie magazynu Elle.
  5. Anna Domalewska – na realizację projektu „Pszczoły – czytanie performatywne oraz program edukacyjny dla dzieci”. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Sztuki L:alkarskiej w Białymstoku. Aktorka etatowa w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Współzałożycielka nieformalnej grupy teatralnej Teatr Rudzi (2016), w ramach której powstał projekt teatralny „Nazywam się Wojna”, prezentowany na ponad 12 festiwalach polskich i międzynarodowych. Uhonorowana nagrodą Polunima za rok 2018 dla najbardziej obiecującej aktorki lalkarki młodego pokolenia,  uhonorowaną nagrodą dziennikarzy „Kryształowa Pestka” na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Alternatywnych Jelenia Góra za spektakl (2018).
  6. Cezary Chwicewski –na realizację projektu „Muzyka Podlasia – synergia nowoczesności i tradycji” – stworzenie cyfrowej antologii podlaskiej muzyki w postaci słuchowiska. Ściśle związany z muzyką, lokalną sceną muzyczną i promocją kultury. Jako wykonawca i DJ ma na koncie setki występów na licznych festiwalach (Audioriver, SlotArt Festival) w największych miastach Polski. Na co dzień, jako dyrektor kreatywny Up To Date Festival jest ekspertem do spraw marketingu kultury, kreatorem wiralowych treści, twórcą akcji społecznych, kuratorem artystycznym, filmowcem, PR-owcem, ale przede wszystkim głową pełną pomysłów. Laureat licznych nagród.
  7. Radosław Koper – na realizację projektu Klasyka odkrywana na nowo – autorskie opracowanie i prezentacja „Pieśni kurpiowskich” Karola Szymanowskiego. Muzyk orkiestrowy (pierwszy głos) Opery i Filharmonii Podlaskiej. Członek białostockich zespołów kameralnych: Ars Iuvenym, Kwartetu Podlaskiego, Kwartetu Andante oraz Kwartetu Prima Voce. W 2004 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej  i promocję kultury województwa podlaskiego, natomiast w roku 2014 został uhonorowany odznaką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Bierze czynny udział w koncertach symfonicznych Orkiestry OiFP oraz spektaklach operowych i musicalowych oraz w działalności koncertowej solowej.
  8. Katarzyna Domalewska – na realizację projektu „Moi poeci – kompozycja muzyki do wierszy poetów polskich” muzyczne opracowanie wierszy polskich poetów. Współpracowała z wieloma teatrami w całej Polsce. Użycza głosu lektorsko i dubbinguje. Jedną z największych pasji jest tworzenie muzyki. Napisała i nagrała ścieżkę dźwiękową do spektaklu teatru Rudzi pt.” Nazywam się wojna”. Ponadto jest autorką soundtracku do filmu realizowanego ze stypendium kultura w sieci w reżyserii Roksany Miner. Dodatkowo tworzy melodie do tekstów wierszy znanych polskich poetów.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook