Dodana: 22 luty 2011 08:47

Zmodyfikowana: 22 luty 2011 08:47

Paweł Chomczyk: projekt "Yes he can", którego finalnym efektem jest film "Mark Tattenbaum"

Otrzymał roczne stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2010 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury, na: Realizację projektu artystycznego pod roboczym tytułem „Yes he can”, którego efektem będzie film dokumentalny o amerykańskim teoretyku i praktyku sztuki teatralnej i filmowej, wieloletnim pracowniku zakładów General Motors Marku F. Tattenbaumie.


Realizacja filmu, od lewej Paweł Chomczyk

O projekcie
Projekt pod roboczym, tytułem „Yes He Can!”, zakładający zrealizowanie filmu dokumentalnego o amerykańskim twórcy filmowym i teatralnym Marku Tattenbaumie.

Nieformalna grupa niezależnych filmowców oraz twórców teatralnych, w której skład weszli: Tomasz Adamski, Krzysztof Kiziewicz, Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk, w pierwszej połowie roku przygotowała materiały, sprzęt, scenariusz filmu, w kolejnych miesiącach zarejestrowała materiał filmowy w trakcie wyjazdu do Buffalo oraz przyjazdu Tattenbauma do Polski, zmontowała i udźwiękowiła film a w finale zorganizowała jego premierowe pokazy. Trzytygodniowy pobyt  realizatorów projektu w USA, na przełomie lipca i sierpnia, zaowocował nie tylko zarejestrowaniem planowanego materiału, ale również zorganizowaniem w Bibliotece Butlera na Buffalo State College, pokazu niezależnych filmów zrealizowanych w ramach projektu Filmowe Podlasie Atakuje, w którym realizatorzy dokumentu czynnie partycypują. W trakcie pobytu protagonisty w Polsce został zarejestrowany materiał, w którym uchwycone i opisane  zostały powiązania Marka Tattenbauma z Polską oraz to w jaki sposób determinują one jego pracę artystyczną w Stanach Zjednoczonych.

27 grudnia 2010 roku w białostockiej Kawiarni Lalek odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego pod tytułem „Mark Tattenbaum”. W trakcie prezentacji realizatorzy zadbali o połączenie, na drodze internetowej z protagonistą filmu, który w gronie amerykańskiej publiczności, oglądał po raz pierwszy rezultaty projektu w Buffalo.

Uczestnicy projektu, w trakcie pobytu w USA, poprzez osobę Marka Tattenbauma, nawiązali cenne kontakty zawodowe ze środowiskiem niezależnych twórców filmowych działających w Buffalo, jak również ze środowiskiem akademickim reprezentowanym przez profesora Kazimierza Brauna, reżysera i wykładowcę na Wydziale Teatru i Tańca Uniwersytetu w Buffalo. Kontakty te mogą w przyszłości zaowocować kolejnymi projektami zakładającymi współpracę polskich i amerykańskich twórców teatralnych i filmowych.

„Mark Tattenbaum”
scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż: Tomasz Adamski, Krzysztof Kiziewicz
muzyka i udźwiękowienie: Szymon EsDwa Kubas
koordynacja projektu: Dagmara Sowa, Paweł Chomczyk

Paweł Chomczyk
Rocznik 1978. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Współtwórca niezależnych teatrów Kompania Doomsday i Grupa Coincidentia. Współpracował z: Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku, Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem Baj Pomorski w Toruniu, Teatrem Rampa w Warszawie, Teatrem Polskiego Radia, Akademią Teatralną, Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Uniwersytetem w Buffalo, (U.S.A), Wydziałem Teatru i Tańca. W swym dorobku artystycznym, oprócz spektakli teatralnych, posiada również role w słuchowiskach radiowych oraz produkcjach filmowych.

Materiały od Stypendysty

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook