Dodana: 14 luty 2011 14:02

Zmodyfikowana: 14 luty 2011 14:02

Katarzyna Siewko: spektakl "Brzydkie kaczątko, czyli The Ugly Duckling"

 Otrzymała półroczne stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2010 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury, na realizację programu: Przygotowanie spektaklu opartego na baśni H.CH. Andersena pt.:” Brzydkie kaczątko” w języku angielskim.

O projekcie
Zwracając uwagę na potrzebę coraz wcześniejszej i szerszej nauki języka angielskiego przez dzieci w wieku szkolnym, Katarzyna Siewko postanowiła wystawić baśń Hansa Christiana Andersena w języku angielskim pt. „Brzydkie Kaczątko, czyli The Ugly Ducking”. Projekt ten, w założeniu, miał stać się początkiem nowej formy edukacji językowej, nieobecnej zdaniem autorki, jeszcze na terenie Białegostoku. Realizatorzy, czyli Teatr Arkadia w Białymstoku, oparli spektakl na podstawie baśni „Brzydkie Kaczątko” z dwóch powodów. Po pierwsze, ze względu na dużą popularność tej właśnie historii oraz ze względu na jej przesłanie.  Baśń ta porusza bowiem powszechny problem odmienności i odrzucenia, a jednocześnie pomaga zrozumieć, że nie wygląd zewnętrzny jest najważniejszy, lecz to co mamy w środku: nasze marzenia i uczucia. Dzieci oglądając spektakl obcują ze sztuką (teatrem, muzyką, plastyką) i jednocześnie uczą się języka.

Brzydkie kaczątko, odtrącone przez rodzeństwo, wyśmiane przez sąsiadów, szuka przyjaciół. Czy znajdzie się ktoś, kogo nie będzie raziła jego inność? Czy ktoś spojrzy głębiej niż tylko na wygląd zewnętrzny? Baśń wg H. Ch. Andersena w angielskiej wersji językowej dla dzieci 3-12 lat.

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Siewko
Scenografia: Monika Wojniak
Choreografia: Ewa  Prokopowicz
Muzyka: Marek Rusek

Obsada: Elżbieta Rosiak
Monika Wojniak
Maciej Bojaryn
Łukasz Romanowicz

Tłumaczenie i opieka lektorska jęz. Ang. Agata Mozolewska

7 i 8 października 2010r. odbyły się 2 spektakle przedpremierowe, bezpłatne dla dzieci z domów dziecka (z Białegostoku, Krasne i Supraśla), świetlic socjoterapeutycznych i ośrodków pracujących z dziećmi niepełnosprawnymi. Ponadto wszystkie szkoły podstawowe z Białegostoku oraz ze wszystkich powiatów w województwie podlaskim otrzymały bezpłatne zaproszenia dla jednej wybranej klasy na ten spektakl.

Premiera dla pozostałych mieszkańców Białegostoku odbyła się 10 października 2010 (niedziela) o godz. 15.00 w ramach Bajkowej Niedzieli, skierowanej do rodzin z dziećmi.

Od tego dnia spektakl jest prezentowany na scenie Teatru ARKADIA  ul. Św. Rocha 23 w Białymstoku (www.teatr-arkadia.pl).

Katarzyna Siewko
Studentka Kulturoznawstwa z Białegostoku. Twórca Teatru „Arkadia”, od listopada 2009r, stacjonarnego teatru dla dzieci w Białymstoku (ul. Św. Rocha 23, budynek dawnego Kina Syrena). Instruktor teatralny z ukończonym kwalifikacyjnym kursem instruktorskim z dziedziny „Teatr lalek”. Pomysłodawca i wykonawca (aktor, scenarzysta, scenograf) projektu „Podlaskie Dziecięce Spotkania ze Sztuką”, realizowanego wraz ze Stowarzyszeniem Szukamy Polski w ramach Edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, wspieranego dotacją przez Zarząd Województwa Podlaskiego. Efektem był pilotażowy odcinek programu telewizyjnego dla dzieci „Z Ratuszowej Wieży”, promujący kulturę i przyrodę Podlasia. Od 7 lat wystawia spektakle edukacyjne dla dzieci w szkołach i przedszkolach w małych miejscowościach na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i pomorskiego. Grała i tworzyła scenografię w kilkunastu spektaklach (Sen bajarza, Królewna na szczudłach, Królewna Śnieżka, Wagary z ekologii, Porwanie Kościoła, Ganga – rzeka życia, Mikołaje wszystkich krajów łączcie się, Kółko graniaste, Opowieści pajączka Sebastiana, Ogród tysiąca Piwonii, Pierwsza zima smoka Misiaka).

Zrealizowane projekty, nagrody i wyróżnienia:

- Laureatka stypendium artystycznego dla młodych twórców przyznanego przez Prezydenta Miasta Białegostoku w roku 2009. W ramach stypendium  stworzyła spektakl dla dzieci do lat 6 „Jaś, Małgosia i las cyferek”, gdzie pełniła rolę scenarzysty, reżysera, aktora i scenografa.;
- Reżyser spektaklu dyplomowego kwalifikacyjnego kursu instruktorskiego z dziedziny „teatr lalek – 2003r „Zima w Zoo”, w którym wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sobolewie;
- Wyróżnienie w Noblu Studenckim w roku 2009 na Wyższej Szkole Administracji Publicznej, której obecnie jest studentką;
- Laureatka Nagrody Rektorskiej I stopnia na Wyższej Szkole Administracji Publicznej;
- Udział w projekcie POKL „Między nami sąsiadami”, jako instruktor teatralny przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Folwarki (październik 2009-lipiec 2010);
- Udział w projekcie „Wczoraj a dziś”, jako instruktor teatralny przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Folwarki (2009);
- Udział w festiwalu „Galimatias 2007” ze spektaklem „Kółko graniaste”;
- Organizacja letnich warsztatów teatralnych „Wiązowna 2008”;
- Autorka i organizatorka turnieju międzyszkolnego „Drabina Wiedzy” temat "Legendy polskie” (WOAK 2006);
- Pomysłodawczyni i aktorka w spektaklu „szczudlaskim” „Sen Bajarza” 2008r.;
- Organizacja artystycznych kolonii letnich (Narewka 2005, Wólka 2005, 2006, Narewka 2007, 2008, Warszawa 2008);
- Od 1998r. prowadzi zajęcia artystyczne i warsztaty teatralne dla dzieci przy Stowarzyszeniu Klubu Dobrej Nowiny;
- Organizacja charytatywnego festynu pod hasłem „Podziel się posiłkiem” 2006 i 2007;
- Udział w projekcie FIO: ”Teatr sposobem na nudę” – sierpień 2008;

Materiały od Stypendystki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook