Dodana: 14 luty 2011 13:18

Zmodyfikowana: 14 luty 2011 13:18

Jędrzej Wojnar: "Żywe Podlasie"

 Otrzymał półroczne stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2010 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury, na realizację programu: Przygotowanie wystawy fotograficznej ukazującej dynamizm Podlasia zarówno pod względem kulturalnym jak i gospodarczym oraz stworzenie interaktywnego serwisu internetowego stanowiącego platformę do dyskusji na tematy poruszane w projekcie.

O projekcie
Przedsięwzięcie, na które Jędrzej Wojnar otrzymał stypendium Marszałka, polegało na przygotowaniu cyklu fotografii dokumentalnych pokazujących Podlasie w oderwaniu od tradycyjnych symboli wizualnych regionu, związanych z szeroko pojętą tradycją i postrzeganiem wschodnich rubieży Polski w kategoriach zacofania cywilizacyjnego. Podstawowym założeniem projektu jest pokazanie województwa podlaskiego jako miejsca nie będącego skansenem, lecz jako obszaru gdzie tempo życia codziennego nie odbiega od tempa spotykanego w innych częściach Polski. Przedsięwzięcie miało na celu ukazanie dynamizmu Podlasia zarówno pod względem kulturowym, jak i gospodarczym. Przygotowany cykl fotografii został wyeksponowany zarówno na wystawie fotograficznej, jak i za pomocą specjalnie zaprojektowanej strony internetowej.

Od 26 stycznia do 7 lutego 2011 można było oglądać w Białymstoku przy ul. Marjańskiego 2 oraz ul. Mazowiecka 31/1 efekt projektu - wystawę plenerową "Żywe Podlasie".

Podlasie to nie skansen. Podlasie żyje. Podlasie ma się dobrze. Podlasie jest ciekawe. Podlasie jest fajne. Podlasie daje radę. Podlasie jest zabawne. Lubię Podlasie i chciałbym je Wam pokazać.
Autor

Interaktywny serwis internetowy: www.jedrzejwojnar.com/zywepodlasie stanowi platformę do dyskusji na tematy poruszane w projekcie.

Jędrzej Wojnar
Fotograf, białostoczanin od urodzenia, wychowany i nadal mieszkający na osiedlu Przydworcowym, absolwent wydziału socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Laureat kilku konkursów, uczestnik niektórych wystaw. Zapalony rowerzysta.

Zrealizowane projekty i wystawy:
2008 – „Brama” projekt fotograficzny zrealizowany dzięki stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku, poświęcony historycznej tkance miejskiej Białegostoku (www.brama.bialystok.pl)
2008 – Galeria „The Workshop” w Białymstoku – wystawa indywidualna;
2008 – Galeria Bezdomna w Białymstoku – wystawa zbiorowa;
2006- Vama Veche- reportaż z festiwalu rockowego na słynnej plaży Vama Vecie, opodal granicy rumuńsko-bułgarskiej;
2005/2006- Ukraina- dokumentacja podróży po południowej i zachodniej Ukrainie;
2005- Paris cykl fotografii pokazujących podziemia stolicy Francji;
2003- Stare pocztówki- próba rekonstrukcji nastroju Białegostoku z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, czyli z czasów dzieciństwa mojego pokolenia;

Dokumentacja powyższych projektów dostępna na stronie: www.jedrzejwojnar.com

Nagrody i wyróżnienia:
marzec 2007 – udział w wystawie pokonkursowej V ogólnopolskiego Biennale Fotografii ;Kochać Człowieka” w Oświęcimiu;
wrzesień 2006 – udział w konkursie „Oblicza Ludzi 2006” – udział w wystawie pokonkursowej w Otwocku;
wrzesień 2006 – udział w konkursie „Sport i Fotografia” organizowanym przez Polski Komitet Olimpijski
czerwiec 2006 – wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Moja Europa – Krajobraz Kulturowy w Wągrowcu;

Materiały od stypendysty

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook