Dodana: 16 luty 2011 12:49

Zmodyfikowana: 16 luty 2011 12:49

Dawid Zarzycki: doskonalenie warsztatu artystycznego

 Otrzymał półroczne stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2010 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury, na realizację programu: Kształcenie i doskonalenie warsztatu artystycznego (fortepian, klawesyn, organy) w oparciu o realizowane w trakcie stypendium kursy mistrzowskie, aktywną działalność koncertową, nagrania.

O projekcie
W okresie stypendialnym Dawid Zarzycki koncertował wielokrotnie w Białymstoku i na terenie województwa mazowieckiego. Najważniejszymi z koncertów były:
- występ roku na rzecz Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku (20 listopada 2010 roku);
- recital chopinowski w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego (12 czerwca 2010 roku);
- występ na Zamku Królewskim w Warszawie (5 listopada 2010 roku).

Część środków ze stypendiów przeznaczył na nastrojenie fortepianowi, by wypaść jak najlepiej na koncertach.

Odbył liczne konsultacje ze znanymi profesorami pianistyki m.in. z Reginą Smendzianką, Remiro Sanjinesem, Michie Koyamą.

Przygotował i nagrał w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok płytę z utworami F. Chopina – mazurkami op.17, nokturnem f-moll op.55 oraz dwoma walcami z opusu18 i 64. To pierwsza część nagrań, które zamierza kontynuować i wydać wiosną 2011r.

Dawid Zarzycki
Urodził się w 1990 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w 4 roku życia. W wieku 7 lat nagrał dla Telewizji Polskiej samodzielnie opracowane teledyski z kolędami. Był uczestnikiem licznych koncertów szkolnych i charytatywnych. W 2002 roku został nagrodzony za aktywną działalność koncertową. Jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. I.J Paderewskiego w Białymstoku, obecnie studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie Fortepianu prof. Jerzego Romaniuka.

Rokrocznie uczestniczy w międzynarodowych pianistycznych kursach mistrzowskich. Pracował na nich pod kierunkiem m.in. prof. Reginy Smendzianki, prof. Barbary Szczepańskiej, prof. Tomasza Herbuta oraz prof. Edwarda Wolanina.

Dawid Zarzycki nagrał 3 płyty. Pierwszą w duecie z wiolonczelą z kolędami w wieku 12 lat, w 2007 roku  płytę z programem chopinowskim, oraz również z utworami Fryderyka Chopina w roku 2009, na której gościnnie wystąpił maestro Wiesław Ochman. Obecnie pracuje nad kolejną, na której znajdą się chopinowskie mazurki. 

Uczestniczył w licznych koncertach w Polsce, m.in. wielokrotnie w Białymstoku,  Supraślu, Warszawie, Zamościu oraz za granicą: w 2006 roku w filharmonii w Grodnie, w lutym 2008 roku w Kanadzie: w Trois – Rivieres w konserwatorium muzycznym, w Montrealu na polskim Balu Chopina oraz w konsulacie RP a także w Sherbrooke. W październiku 2008 roku Dawid Zarzycki wystąpił w Nowym Jorku z recitalem chopinowskim w konsulacie RP , 3 West Club oraz w St. Stanislaus Kostka School. Na początku 2010 roku Dawid Zarzycki otworzył znane na całym świecie wydarzenie pianistyczne „Najdłuższe Urodziny Chopina” w Warszawie, a następnie otworzył Rok Chopinowski dla podlaskiej młodzieży wykonując Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur wraz z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Wystąpił również dwukrotnie na żywo w studiu Polskiego Radia Białystok z programem chopinowskim. Dawid Zarzycki jest również pomysłodawcą „ Białostockich Koncertów Młodych” zainaugurowanych  w 2008 roku i prowadzonych pod patronatem władz miejskich. 

POSŁUCHAJ: Dawid Zarzycki - F. Chopin - Polonez As dur op.53/ Polonaise Ab Major op.53

Materiały od Stypendysty

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook