Dodana: 10 luty 2016 12:01

Zmodyfikowana: 10 luty 2016 12:06

Laureaci 2014/2015

W Auli Magna Pałacu Branickich odbyła się dziś, 12 października br. uroczysta gala wręczania dorocznej nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury z sezon artystyczny 2014/2015r. Nagrody zostały wręczone już po raz 16.

Ilustracja do artykułu gala-42.jpg

- To wielka przyjemność wręczać nagrody ludziom, którzy są bogactwem tego regionu - powiedział otwierając galę wicemarszałek Maciej Żywno, a zwracając się z podziękowaniami do Sławomira Zgrzywy, pierwszego marszałka, który nagrody ustanowił, zauważył, że nagrody mają tyle lat, ile samorząd, a to oznacza, że kutura od początku była ważna.

Sławomir Zgrzywa, członek Kapituły, podkreślił, że w tegorocznej edycji wystąpiła rekoroda ilość zgłoszeń, 50 wniosków.

- W pierwszych latach funkcjonowania nagrody mieliśmy niewiele zgłoszeń, od kilku do kilkunastu. Teraz jest kilkadziesiąt, a to oznacza, jak ta nagroda stała się ważna - dodał Sławomir Zrzywa.

Kapituła w składzie: Bielecka Violetta, Fałtynowicz Zbigniew, Fionik Dariusz, Hyży - Czołpińska Beata, Malinowski Jacek, Sporek - Czyżewska Małgorzata, Zgrzywa Sławomir z 50 wniosków, wybrali 6, które przedstawili Zarządowi .

Doroczną nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w wysokości sześciu tysięcy złotych otrzymali:

Karolina Skłodowska - za zasługi i promowanie sztuki współczesnej, a nade wszystko za 35 lat pracy w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży.
Wojciech Kowalczuk – za całokształt dotychczasowych dokonań w dziedzinie upowszechniania i ochrony sztuki i tradycji ludowej w województwie podlaskim.
Edward Kulikowski – za wybitne zasługi w upowszechnianiu i ochronie kultury muzycznej oraz szeroko realizowanej edukacji muzycznej, a nade wszystko za 38 lat pracy z Chórem Akademickim Uniwersytetu w Białymstoku.
Antonina Sokołowska – za całokształt dokonań na rzecz upowszechniania kultury teatralnej, w szczególności za wychowanie wielu pokoleń artystów i ludzi teatru.
Jadwiga Solińska – za dzieło twórcze na rzecz upowszechniania i ochrony tradycji i sztuki ludowej w województwie podlaskim.
Jerzy Tomzik – za całokształt dokonań na rzecz edukacji muzycznej dzieci i młodzieży.

Wszyscy z nagrodzonych dziękując za przyznane wyróżnienie, podreślali, w jak szacownym gronie się znaleźli. Karolina Skłodowska dziękując za nagrodę obiecała, że Galeria, krtórą kieruje, nadal będzie się rozwijać. Podobnie Wojciech Kowalczuk, człowiek, który "troszczy się, by nic z kultury nie zostało zaprzepaszczone" . Jerzy Tomzik przyznał się, że kiedyś porzucił medycynę dla muzyki, ale - jak widać - warto było. Edward Kulikowski podkreślał zasługi chóru, pomniejszając własne:

- Moja miłość życia, to ta kapela, która za mną stoi. Ja tylko udaję, że dyryguję, oni sami śpiewają - żartował, ale publiczność doceniła gromkimi brawami występ chóru i dyrygenta.

- Jeżeli praca człowieka jest jednocześnie jego pasją, to już ukierunkowuje całe jego życie, a jeżeli ta pasja zostaje doceniona, to już osiąga się spełnienie. Ja dziś czuję się spełniona - powiedziała Antonina Sokołowska.

- U schyłku mojego życia, los sie do mnie uśmiechnął - Jadwiga Solińska ze wzruszeniem dziękowała kapitule i kobietom ze swojej rodziny: - One zasiały we mnie ziarno kultury ludowej, a dziś nadszedł czas żniw.

Galę prowadziła Helena Marcinkiewicz z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP.

facebook