Dodana: 27 marzec 2020 11:14

Zmodyfikowana: 1 kwiecień 2020 12:38

Zdalne kulturalne zasilanie PIK

Na zdalne kulturalne zasilanie stawia teraz Podlaski Instytut Kultury (PIK) i proponuje on-line kurs zdobienia pisanek, wystawę malarstwa „Więzi”, kopalnię wspomnień w Podlaskich Zbiorach Cyfrowych, a także wycieczkę z owieczką, czyli opowieść o tym jak powstaje tradycyjna tkanina.

Ilustracja do artykułu PIK-4.jpg

PIK zaprasza najmłodszych na wycieczkę z owieczką, czyli opowieść o tym jak powstaje tradycyjna tkanina

To propozycja wspólnej zabawy dla dzieci i rodziców, a jednocześnie doskonała lekcja tradycji. Podlaski Instytut Kultury zachęca do zapoznania się z elektroniczną wersją książeczki edukacyjnej dla najmłodszych, którą wydał w ramach projektu „Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym”. Tytuł: „Wycieczki owieczki – czyli jak powstaje tkanina” wskazuje na tematykę i postać bohaterki rysowanej historii. Na poszczególnych stronach zamieszczono rysunki dzieci, laureatów konkursu plastycznego. Dzięki nim można nauczyć się wszystkich czynności jakie trzeba wykonać, aby wytkać tkaninę na krosnach. Ten pozornie trudny temat został pięknie przedstawiony na kolorowych, wesołych rysunkach. Widzimy tu stadka owiec, strzyżenie, pranie wełny, gręplowanie, farbowanie i na koniec pracę przy kołowrotku i krosnach. Fragmenty książeczki można wydrukować, rozwiązać krzyżówkę, wykleić swoją kompozycję lub narysować i pokolorować własny obrazek. To dobra propozycja na wspólne spędzenie czasu i naukę o dawnym rzemiośle. Tradycyjne tkactwo to ginąca już sztuka, którą PIK od wielu lat stara się popularyzować i utrwalić. Stąd coroczne warsztaty, które prowadzą podlaskie tkaczki, konferencje, konkursy i publikacje. Ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego PIK zrealizował już dwa projekty – Kraina Wątku i Osnowy, Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym, a  w tym roku rozpoczął trzecią edycję programu – Podlaskie Sploty.

Święta za pasem i każdy kto ma teraz chwilę wolnego może nauczyć się malować pisanki

Na stronie PIK można znaleźć film instruktażowy. Jak zrobić piękne pisanki metodą batiku, za pomocą szpilki, gorącego wosku i barwników uczy Krystyna Kunicka, instruktor plastyki. Ten rodzaj tworzenia pisanek polega na nanoszeniu rozgrzanego wosku na skorupkę jajka za pomocą szpilki zamocowanej na końcu ołówka. Pokryte woskiem jajko uzyskuje wybrany kolor poprzez zanurzenie w barwniku, następnie jest osuszane i ponownie nakłada się na nie wosk. Wszystkie kroki trzeba powtórzyć i zabarwić jajko w innym kolorze, aby uzyskać wielobarwną pisankę. Ostatnia czynność to usunięcie wosku i odkrywanie pięknych wzorów oraz nadanie połysku poprzez ogrzanie pisanki i polerowanie papierowym ręcznikiem.

Jeśli ktoś ma ochotę na dawkę sztuki, PIK zaprasza na wirtualną wystawę malarstwa pt. „Więzi”. To obrazy namalowane przez artystów z grupy artystycznej Bochemia – grupy twórców między którymi jest chemia i bohemy Białegostoku. Łączy ich radość z malowania, spotykania się i uczenia od siebie.

A na koniec – podróż do przeszłości: Podlaskie Zbiory Cyfrowe

To prawdziwa kopalnia starych nagrań, filmów i fotografii. Ponad pół wieku przeleżały w archiwum PIK, a teraz wszystkie je można zobaczyć na stronie instytutu. To blisko sto filmów, dwieście nagrań muzycznych i ponad dwa tysiąc archiwalnych zdjęć. Można wśród nich zaleźć prawdziwe perełki - pieśni i zwyczaje ludowe sprzed kilkudziesięciu lat. To praca wielu instruktorów PIK (dawniej WOAKu), którzy, począwszy od lat 60., jeździli w teren, od Suwalszczyzny, po Bug i nagrywali wiejskie grupy śpiewacze, solistów, instrumentalistów. Ten materiał z każdym rokiem nabiera wartości, bo to udokumentowana żywa kultura ludowa i to ta najbardziej ulotna, w wymiarze niematerialnym. Jeśli ktoś zajrzy do archiwalnej filmoteki, to znajdzie ciekawe kroniki życia w regionie, miedzy innymi wizytę Jana Pawła II w Białymstoku. Warto powspominać.

To nie jedyna atrakcja on line jaką proponuje PIK. Na stronie instytutu można jeszcze raz przeżyć najpiękniejsze koncerty z ubiegłorocznej Podlaskiej Oktawy Kultur.

Wszystko na stronie www.pikpodlaskie.pl  

 

Źródło: PIK
oprac. Aneta Kursa

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook