Dodana: 16 wrzesień 2020 12:35

Zmodyfikowana: 17 wrzesień 2020 13:19

Wszystko wokół nas jest lub może być matematyką… - wystawa w Galerii Alfa

Podlaski Instytut Kultury wspólnie z Wydziałem Informatyki Politechniki Białostockiej oraz działające przy nim Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej ,,Matematyka w obiektywie’’. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w piątek (18.09), o godz. 12.00, w Galerii Alfa w Białymstoku (naprzeciw wejścia od ul. Świętojańskiej).

Ilustracja do artykułu matematyka.jpg

Wystawa udowadnia, że wszystko wokół nas jest lub może być matematyką. Przedmioty wokół odzwierciedlają pojęcia matematyczne, takie jak na przykład wielościan czy symetria. Zjawiska i kompozycje ilustrują zasady i prawidłowości matematyczne, a to oznacza, że przy odrobinie wyobraźni czy też zwykłej spostrzegawczości możemy zauważyć złotą proporcję czy sens twierdzenia Talesa. Bardzo łatwo możemy uwiecznić w obiektywie nieskończoność, punkt, a wsiadając do pociągu, zrobić zdjęcie przedziału otwartego. Matematyka jest wokół nas, w naszej codzienności i na każdym kroku, wystarczy się przyjrzeć… no i może dać się nieco ponieść wyobraźni!

Wystawa prezentuje takie właśnie matematyczne fotografie z życia wzięte. Niektóre niemal z naukowym zacięciem, inne – z przymrużeniem oka. Zdjęcia są artystycznym wyrażeniem pojęcia matematycznego, prawidłowości matematycznej, metaforą matematyczną lub żartem matematycznym. Zostały zrobione w ciągu ostatnich pięciu lat w ramach corocznych konkursów organizowanych przez Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM, przy patronacie Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Autorami fotografii są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, większość – z województwa podlaskiego.

Wystawę będzie można oglądać w Galerii Alfa do 16 października.

 

źródło: Podlaski Instytut Kultury
oprac. Aneta Kursa

facebook