Dodana: 15 czerwiec 2021 22:23

Zmodyfikowana: 15 czerwiec 2021 22:23

Spotkanie autorskie w PIK. Białoruski dziennikarz przeniesie nas w odległą historię Grodna

Ponad 40 wspomnień dawnych mieszkańców Grodna oraz historyczne fotografie ukazujące tętniące życiem miasto - to wszystko ukazane jest w książkach „Jedno miasto, różne wspomnienia” oraz „Historie z grodzieńskich ulic”, o których opowie autor Rusłan Kulewicz. Spotkanie z białoruskim dziennikarzem odbędzie się w środę (16.06) o godz. 18 w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK).

Okładki książek ukazujące dawne fotografie z okresu lat 20. i 30. XX wieku

Książki te są zapewne ostatnią próbą zapisu wspomnień z miasta lat międzywojennych i czasu dwóch okupacji. Obejmują one wspomnienia dawnych mieszkańców Grodna, których dzieciństwo i młodość przypadały na lata 30. i 40. XX wieku. Średni wiek bohaterów książek Kulewicza – ostatnich świadków istnienia dawnego Grodna – to 90 lat.

Autor zebrał wspomnienia oraz wiele fotografii z domowych archiwów, na których można zobaczyć miejskie krajobrazy, przykłady dawnej mody, sceny z życia codziennego grodzieńskich mieszczan w różnych okresach.

- Historia Białegostoku i Grodna niewiele się różni, miasta były ze sobą związane, dzieli je niewielka odległość – osiemdziesiąt kilometrów. Białostoczanie odnajdą w grodzieńskich historiach coś bliskiego i znajomego – mówił Rusłan Kulewicz.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Partnerem wydarzenia jest Fundacja „Okno na Wschód”.

źródło/fot.: Podlaski Instytut Kultury

oprac.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook