Dodana: 22 lipiec 2020 15:50

Zmodyfikowana: 22 lipiec 2020 15:53

Rzeźby Jana Miłaszewskiego w Podlaskim Instytucie Kultury (PIK)

W drzewie lipowym rzeźbi świątki, ale też postacie historyczne, ludzi świata polityki, duchownych i tzw. „szarego człowieka” – wśród bohaterów prac Jana Miłaszewskiego znajdziemy ludzi wszelkich stanów i profesji. Większość w minimalistycznej formie i często z przymrużeniem oka. Wystawę jego rzeźb można oglądać do 21 sierpnia w Galerii PIK przy ul. Kilińskiego 8 w Białymstoku

Ilustracja do artykułu Wystawa w PIK (5 of 29).jpg

- Jan Miłaszewski jest  artystą amatorem, a w związku z tym, że PIK zajmuje się twórczością amatorską chcieliśmy te prace pokazać  - wyjaśniała Krystyna Kunicka z PIK  - Jest to również artysta wielokrotnie nagradzany w przeglądach twórczości amatorskiej województwa podlaskiego.

Najczęstszym materiałem, którym się posługuje jest drewno lipowe, a tematyka jego prac jest bardzo różna.
- Jest tu trochę historii - chociażby postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, są przedstawiciel dawnych, ginących już zawodów, ale są też znani politycy m.in. Lesze Miller, Andrzej Lepper czy Roman Giertych – mówi Krystyna Kunicka.
Rzeźby są niewielkich rozmiarów, mowa ciała, mimika postaci jest tak wyrazista, że nie sposób rozpoznać osoby czy odczytać jej emocji.
- O tym, jak znakomity jest to rzeźbiarz, świadczą też te najmniejsze rzeźby, wykonane w całości, w zwartej formie – podkreśla Krystyna Kunicka.

Artysta tworzy też prace sakralne. Szczególnie zachwyca go sztuka gotycka. Na wystawie możemy zobaczyć m.in. kopie rzeźb Wita Stwosza „Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny” i wiele innych nawiązujących do rzeźby gotyckiej.

Wernisaż wystawy rzeźby Jana Miłaszewskiego odbył się 21 sierpnia, a prace można oglądac do 21 sierpnia br.

Aneta Kursa
fot. Małgorzata Sawicka

facebook