Dodana: 3 luty 2020 15:15

Zmodyfikowana: 3 luty 2020 21:03

Podlaski Instytut Kultury już jest!

Podlaski Instytut Kultury (PIK) – taką nazwę nosi od 1 lutego br. dotychczasowy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK). Symbolicznie zmiany, poprzez zamontowanie nowej tablicy na jego siedzibie przy ul. Kilińskiego, dokonał w poniedziałek (03.02) Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, wraz z Barbarą Bojaryn-Kazberuk, dyrektor instytucji.

Ilustracja do artykułu PIK-8.jpg

– Z jednej strony to tylko zmiana w nazwie, ale zmiana oddająca charakter tej instytucji. Instytucji, która powinna nie tylko animować kulturę w województwie podlaskim, ale powinna też ją badać – jakie są jej dzieje, kierunki, w których powinna się ona rozwijać – wyjaśniał marszałek Kosicki.

– Działalność, którą prowadził Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury już dawno przestała odpowiadać tej nazwie, pod którą funkcjonował – dodała Barbara Bojaryn-Kazberuk.

Ewolucja, a nie rewolucja

Zmiany, jak zapewniła dyrektor PIK, nie będą rewolucyjne, a ewolucyjne.

– W związku z tym, nie będziemy odcinać wszystkiego, co do tej pory robiliśmy i wkraczać w zupełnie nowe dziedziny – powiedziała i dodała: – Szczególny nacisk chcielibyśmy położyć na działania edukacyjne, ale będziemy także realizować i rozwijać te projekty, które do tej pory były przez WOAK realizowane, mam tu na myśli Podlaską Oktawę Kultury, czy Festiwal Łucji Prus. Jak zaznaczyła, Instytut będzie jednocześnie stawiał na nowe projekty.

– Chcielibyśmy wspierać także projekty zewnętrzne, które będą do nas zgłaszane. Chcielibyśmy generalnie stać się większym wsparciem dla wszystkich podmiotów kultury w naszym województwie i dla wszystkich ludzi kultury, którzy będą chcieli rozwijać tę dziedzinę w naszym województwie – mówiła Barbara Bojaryn-Kazberuk.

Z kolei marszałek Kosicki poinformował, że pogłębiona ma być współpraca PIK-u z podlaskimi gminnymi i powiatowymi ośrodkami kultury.

Nowością ma być uzupełnienie wachlarza działań PIK-u o działalność badawczą.

–  Te badania, które będziemy prowadzić, będą dotyczyły również tych działań, które do tej pory były prowadzone przez WOAK, m.in. w zakresie tkaniny dwuosnowowej – wyjaśniła dyrektor PIK.
 
Mariaż tradycji z nowoczesnością

Podczas konferencji zaprezentowano również nowy znak graficzny przedstawiający zmodyfikowany wzór z tkaniny dwuosnowowej nawiązujący kolorystyką do popularnego barwienia tej tkaniny.

– W ten sposób łączymy nowoczesność i tradycję. Chcemy pokazać, że z tradycji możemy czerpać inspirację i możemy ją promować przy udziale nowoczesnych narzędzi – powiedziała dyrektor PIK.

Koszt rebrandingu, czyli zmiana wizerunku, nazwy, logo, strony internetowej szacowany jest na ok. 30 tys. zł.

Podczas konferencji pojawił się też temat remontu jednego z budynków, w których działalność prowadzi PIK, tzw. „Spodków”. Marszałek Artur Kosicki zaznaczył, że Zarząd Województwa Podlaskiego, jako organ zarządzający Instytutem, oczekuje na wyniki ekspertyzy stanu technicznego budynku. To od niego zależą decyzje co do jego przyszłości.

Podlaski Instytut Kultury jest jednostką podległą Samorządowi Województwa Podlaskiego. Jako Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku rozpoczął działalność w 1957 r. Jest organizatorem m.in. Podlaskiej Oktawy Kultur, w jego ramach działa Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”.

ms

 

 

 

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook