Dodana: 25 lipiec 2021 15:51

Zmodyfikowana: 26 lipiec 2021 08:51

Podlaska Oktawa Kultur oficjalnie rozpoczęta

Centrum stolicy regionu rozkwitło feerią barw i dźwięków. W piątkowy (23.07) wieczór otwarto uroczyście największe w regionie święto muzyki i folkloru – Podlaską Oktawę Kultur (POK). W imieniu marszałka Artura Kosickiego gości festiwalu powitał Sebastian Łukaszewicz, radny wojewódzki i przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu.

Ilustracja do artykułu [23.07.2021] Otwarcie Podlaskiej Oktawy Kultur-15.jpg

Podlaska Oktawa Kultur zrodziła się z fascynacji wielokulturowością Podlasia. Ta różnorodność zainspirowała Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku (PIK), jednostkę samorządu województwa, do stworzenia festiwalu, na którym kultura mniejszości tradycyjnie zamieszkujących nasz region zostałaby zjednoczona ponownie na jednej scenie w sercu miasta – na białostockim rynku.

- To przedsięwzięcie wyjątkowe. Jest płaszczyzną dialogu pomiędzy narodami, ale także pomiędzy tradycją i nowoczesnością. Prezentuje esencję tej ziemi, otwartość jej mieszkańców na inne narody, ich tradycje i zwyczaje. W ten sposób Podlaska Oktawa Kultur staje się wyjątkową i bardzo trafną formą promocji regionu. Stąd nieustanne wsparcie Samorządu Województwa Podlaskiego dla organizacji Festiwalu – pisał w liście odczytanym przez Sebastiana Łukaszewicza marszałek Kosicki.

Organizatorzy zaprosili do udziału największe gwiazdy muzyki tradycyjnej. Usłyszymy m.in. Kapelę ze Wsi Warszawa, Adama Struga czy Vołosów.

Oktawa, zainaugurowana czwartkową potańcówką na StrEAT Food Młynowa, potrwa do niedzieli. Szczegóły dotyczące koncertów festiwalowych znaleźć można na stronie internetowej PIK.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

List marszałka województwa poniżej w załączeniu.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook