Dodana: 11 czerwiec 2019 10:27

Zmodyfikowana: 11 czerwiec 2019 10:30

Unikalny koncert symfoniczny w ciemności - „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”

Waldemar Malicki i Śląska Orkiestra Kameralna zagrają dziś (11 czerwca br.) w Operze i Filharmonii Podlaskiej niezwykły koncert - bez dyrygenta, nie widząc siebie nawzajem i polegając wyłącznie na słuchu.

Ręce muzyków trzymające w górze instrumenty

Cykl koncertów odbywajacych się w całej Polsce ma na celu zwiększenie wrażliwości społecznej na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku i przybliżenie ich sposobu odczuwania świata. Granie w ciemności to duże wyzwanie artystyczne dla orkiestry. Występ wymaga od muzyków niecodziennego porozumienia scenicznego oraz opanowania repertuaru na pamięć tak, aby móc grać bez nut i pomocy dyrygenta.

Koncert „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” rozpocznie utwór autorstwa niewidomego, hiszpańskiego kompozytora Joaquína Rodrigo, grany przez orkiestrę w całkowitej ciemności. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć także dzieła innych wybitnych twórców, którzy zmagali się z problemami ze wzrokiem, jak Johann Sebastian Bach czy Georg Friedrich Händel. Koncert uświetnią znakomici artyści. Na scenie wystąpi Waldemar Malicki oraz muzycy Śląskiej Orkiestry Kameralnej.

Bilety na to wyjątkowe wydarzenie można było zdobyć m.in. biorąc udział w konkursach na fanpage Santander Bank Polska (link do strony) w serwisie Facebook, można też będzie obejrzeć na żywo. 

Organizatorem koncertów jest Santander Bank Polska we współpracy z POLFUND Funduszem Poręczeń Kredytowych S.A. oraz Filharmonią Śląską. Partnerem społecznym jest Polski Związek Niewidomych Zarząd Główny. Podczas koncertu będzie można kupić cegiełki, z których dochód zostanie przekazany na działalność Polskiego Związku Niewidomych.

Patronem inicjatywy jest Fundacja Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego.

mat. org/red.art

fot. pixabay-ernestoeslava

 

 

facebook