Dodana: 30 lipiec 2017 11:15

Zmodyfikowana: 30 lipiec 2017 11:15

Trwa Festiwal Kultury Tatarskiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Tradycyjna tatarska kuchnia, pokazy jazdy konnej, koncert Karoliny Cichej i Barta Pałygi – to tylko część atrakcji czekających dzisiaj i jutro w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. W ten weekend trwa tam Festiwal Kultury Tatarskiej. Podczas festiwalu będzie otwarte stoisko promocyjne Republiki Kazachstanu, a gośćmi specjalnymi są ambasador i konsul Republiki Kazachstanu w Polsce.

Ilustracja do artykułu IMG_6180.JPG

Do odwiedzenia Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej i do udziału w festiwal Kultury Tatarskiej zachęcali przedstawiciele Zarządu Województwa – Bogdan Dyjuk i Stefan Krajewski, dyrektor PMKL Artur Gaweł, prezes  Związku Tatarów Polskich Jan Aadamowicz.
- Warto odwiedzić w tych dniach Muzeum i poznać bliżej tę bogatą i piękną tradycję i kulturę – podkreślał Stefan Krajewski.
Marszałek Bogdan Dyjuk przypomniał, że mniejszość Tatarska na ziemiach podlaskich żyje od wielu pokoleń. Aktywnie uczestniczy w rozwoju kraju, wzbogacając swoją wspaniałą kulturą nasz region.
 Zaś ambasador Kazachstanu Margulan Baimukan zwracał uwagę, że jego naród i naród tatarski wiele łączy, a  zwłaszcza miłość do koni
- Odzywa się we mnie dusza i tęsknota nomada, kiedy tu jestem, widzę te piękne zwierzęta.
Przy okazji przypomniał, że w tym roku Kazachsatan jest gospodarzem Expo. Światowa wystawa odbywać się będzie w stolicy kraju Astanie.

Od kilku już lat Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (wcześniej jako Białostockie Muzeum Wsi)  wspólnie ze Związkiem Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej jest organizatorem „Festiwalu Kultury Tatarskiej”. Celem tego dwudniowego wydarzenie jest przybliżenie jak najszerszemu gronu odbiorców kultury Tatarów polskich, grupy etnicznej zamieszkującej od XVII w. obszar znajdujący się w obecnych granicach województwa podlaskiego. 

Ponieważ jedną z najbardziej charakterystycznych cech tatarskiej kultury jest kuchnia, organizatorzy zadbali, by nie zabrakło tatarskich specjałów takich jak pierogi, kibiny, czebureki, halwa, i wiele innych. Poza poznaniem tych niezwykłych smaków będzie można wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Na scenie, dla miłośników Karoliny Cichej koncert artystki, która wystąpi z Bartem Pałygą, a także występy tatarskich zespołów wokalno-tanecznych. W tym roku gościnnie wystąpią Tatarzy z Kaliningradu. Zarówno w sobotę jak i niedzielę podziwiać będzie można kunszt choreograficzny czeczeńskiego zespołu Łowzar.

Nie zabraknie też pokazów konnych. W sobotę przed publicznością zaprezentuje się Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, w niedzielę Szwadron Kawalerii im. X Pułku Ułanów Litewskich oraz łucznicy konni.

W programie także: pokazy ptaków drapieżnych i sów z Sokolarni Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, prezentacja filmu przybliżającego społeczność tatarską na Białorusi, zwiedzanie namiotu z prezentacją tatarskiego uzbrojenia,  nauka strzelania z łuku, prezentacja stoisk z potrawami tatarskimi oraz kulinariami lokalnych producentów, kiermasz rękodzieła ludowego  i wiele innych atrakcji.

Dopełnieniem dwudniowej imprezy będą: stoisko promocyjne Kazachstanu zorganizowane przez Ambasadę RK w Polsce (sobota), stoiska promocyjne tatarskich gmin muzułmańskich, stoiska z potrawami tatarskimi oraz kulinariami lokalnych producentów, prezentacja kaligrafii arabskiej, kiermasz rękodzieła ludowego,  zwiedzanie namiotu z prezentacją tatarskiego uzbrojenia,  nauka strzelania z łuku, i wiele innych.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ul. Leśna 7, 16 – 010 Wasilków

29-30 lipca (sobota – niedziela) w godz. 10.00- 16.00Organizatorzy: Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej                        

 Wstęp: 1 zł, dzieci do lat 7 bezpłatnie

29 lipca (sobota) 10.00 - 16.00

10.00 Oficjalne rozpoczęcie festiwalu

10.15 – 11.00 Występ Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego Buńczuk z gośćmi z Kaliningradu 

11.00 – 11.20 Występ Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego Buńczuk

11.20-11.30 Występ czeczeńskiego zespołu Łowzar

11.30- 12.30  Pokaz ptaków drapieżnych i sów

12.00 - 13.00 Pokaz filmu „Małe Jeruzalem”, spotkanie z autorami (film Teleradiokampanii „Grodno” o społeczności tatarskiej z Iwja (Republika Białoruś)

12.30 - 13.30  Warsztaty kuchni tatarskiej – nauka wykonywania pieroga ałmałyk

13.00  Pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego Szwadronu Kawalerii Wojsk Polskiego

14.00- 15.00 Koncert Karoliny Cichej i Barta Pałygi

15.00- 16.00 Występ czeczeńskiego zespołu Łowzar

 

30 lipca (niedziela) 10.00 - 16.00

10.00 -11.00 Występ czeczeńskiego zespołu Łowzar

11.30  - 12.30 Występ Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego Buńczuk z gośćmi z Kaliningradu 

12.30-13.00 Występ Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego Buńczuk

12.00- 12.30 Pokaz tatarskiego łucznictwa konnego

13.00 –Pokaz Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich

14.00 –15.00 Warsztaty kuchni tatarskiej – nauka wykonywania pierożków duczmak ( kartoflaniki)

14.30 – 15.00 – Występy tatarskich zespołów taneczno-wokalnych

15.00 – 16.00 Pokaz ptaków drapieżnych i sów

 

 

facebook