Dodana: 22 maj 2020 09:06

Zmodyfikowana: 22 maj 2020 09:06

Trwa konkurs „Wspomnienie o Katyniu”

W tym roku minęło 80 lat od jednego z najtragiczniejszych momentów w historii Polski – zbrodni katyńskiej. Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki włączył się w obchody tej smutnej rocznicy ogłaszając konkurs na scenariusz spektaklu inspirowanego wydarzeniami z 1940 roku – „Wspomnienia o Katyniu”.

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

Celem konkursu jest przypomnienie jednego z najtragiczniejszych momentów w historii naszego kraju oraz skutków zbrodni, której NKWD dokonało w Lesie Katyńskim na oficerach, podoficerach oraz szeregowych Wojska Polskiego.

W konkursie bierze udział młodzież z białostockich szkół średnich, która wzięła udział w warsztatach dramaturgicznych. Zajęcia prowadziła Sandra Szwarc – dwukrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz zdobywczyni głównej nagrody w II Konkursie Dramaturgicznym – Strefy Kontaktu.

– Warsztaty dramatopisarskie zaskoczyły mnie wysokim poziomem umiejętności literackich uczestników. Praca nad tekstami przebiegała bardzo sprawnie i myślę, że udało nam się stworzyć zalążki dla kilku interesujących sztuk teatralnych. Warsztat „Wspomnienia o Katyniu” dotyczył w końcu niełatwego tematu, został jednak potraktowany przez warsztatowiczów niezwykle wnikliwie i z dużą wrażliwością – mówi Sandra Szwarc.

Termin konkursu został wydłużony do 30 maja. Po tym terminie, Kapituła Konkursu będzie obradowała zdalnie i wyłoni laureata najlepszego tekstu. Nagrody w konkursie przyzna jury w składzie: Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego, Sandra Szwarc – dramaturg, Jolanta Hinc-Mackiewicz – Kierownik Literacki Teatru oraz Agata Puchalska – Dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W Konkursie zostaną przyznane trzy nagrody rzeczowe: za 1 miejsce – aparat fotograficzny o wartości 2000 zł, laureat 2 miejsca otrzyma tablet o wartości 1000 zł, a trzecią nagrodą będzie smartwatch o wartości 500 zł.

 

Ogłoszenie wyników nastąpi 26 czerwca na stronie Teatru Dramatycznego. Ze względu na trwający stan epidemii, konkurs nie zakończy się pokazem na podstawie zwycięskiego tekstu.

„Wspomnienia o Katyniu” zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego i Podlaskiego Kuratora Oświaty.

źródło: Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki 
oprac. Aneta Kursa

facebook