Dodana: 17 lipiec 2020 15:32

Zmodyfikowana: 15 styczeń 2021 15:22

"Dziady - Noc Pierwsza" w Wierszalinie

Dostępne są jeszcze bilety na niedzielny (19.07) spektakl na plenerowej scenie Wierszalina. Supraski teatr zaprasza na sztukę zrealizowaną na podstawie Dziadów części IV Adama Mickiewicza. Początek spektaklu o godz. 21.00.

Mężczyzna i kobieta modlą się.

"Dziady - Noc Pierwsza" jest inscenizacją dramatu Adama Mickiewicza, zrealizowaną na podstawie "Dziadów cz. IV" z elementami "Dziadów cz. II". Przedstawienie w reżyserii Piotra Tomaszuka zrywa z dotychczasową tradycją inscenizacyjną, która zwykle eliminowała z inscenizacji czwartą część "Dziadów" jako najmniej interesującą, tematycznie wręcz banalną, bo w liryczny sposób opisującą jedynie miłosny dramat Gustawa. Tymczasem Ksiądz - kapłan kościoła unickiego - okazuje się równie ważnym bohaterem dramatu. "Dziady"  to psychologiczny, emocjonujący pojedynek dwóch bohaterów, zrealizowany w ibsenowskiej konwencji odsłaniania prawdy o przeszłości obu tych postaci. 

Przedstawienie zrealizowane jest zgodnie z antyczną zasadą trójjedni miejsca, czasu i akcji. Rozgrywa się w domu Księdza, a Dzieci stają się swoistym odpowiednikiem antycznego chóru."

W lipcu Wierszalin teatr gra na otwartym powietrzu, a w razie niepogody sztuki transmitowane są online, na zasadzie otrzymania osobistego linku. Więcej informacji na stronie Wierszalina: link do strony.

 

Źródło: Wierszalin.pl, oprac. Aneta Kursa
fot. Teatr Wierszalin

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook