Dodana: 13 czerwiec 2019 06:29

Zmodyfikowana: 13 czerwiec 2019 06:29

Święto teatru w Łomży. Rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Teatrów „Walizka”

Cztery dni wypełnione spotkaniami ze sztuką, kilkanaście przedstawień w wykonaniu teatrów m.in. z Chin, Nowej Zelandii, Rosji, Serbii i z Polski – w środę, 12 czerwca w łomżyńskim Teatrze Lalki i Aktora zainaugurowano 32.edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatrów „Walizka”.

Wicemarszałek Marek Olbryś podczas otwarcia MFT Walizka (12).jpg

To jeden z ważniejszych przeglądów teatralnych organizowanych w tej części Europy, jak również jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju. Organizatorem przeglądu jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Na przestrzeni lat wydarzenie zdobyło bardzo wysoką rangę i cieszy się uznaniem środowisk artystycznych, a także samych widzów. 

 - To wydarzenie przeszło wiele przemian, przybierało różne formuły, zakładało różne maski, ale zawsze oferowało interesujący repertuar – mówił podczas otwarcia MFT „Walizka” dyrektor Festiwalu i szef Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk. - Naszym marzeniem jest, aby i w tym roku festiwal stał się wspaniałą ucztą teatralną złożoną ze spektakli z różnych stron świata - dodał.

Gości festiwalowych powitał również Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego: - Dzisiaj Łomża jest stolicą kultury nie tylko województwa podlaskiego, ale mam nadzieję, całego kraju.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zauważył, że z roku na rok urzeka różnorodność teatralnego warsztatu, zaskakuje pomysłowość twórców scenografii i reżyserii oraz wysoki kunszt aktorski.

Na początek maoryska opowieść z księżyca

W tym roku o Grand Prix festiwalu będzie rywalizować trzynaście teatrów z Chin, Hiszpanii, Niemiec, Nowej Zelandii, Rosji, Serbii, Słowenii, Słowacji i Włoch oraz cztery z Polski: Białostocki Teatr Lalek, warszawski Teatr Lalka, białostocka grupa PAPAHEMA z Białegostoku i LALE. Teatr – Wrocław.

Oceny dokona jury w składzie:

- przewodniczący - Wojciech Kobrzyński;

- Joanna Braun,

- Michał Derlatka,

- Andrej Moskwin

- Bożena Sawicka.

Nagrody zostaną przyznane za: najlepsze przedstawienie (Grand Prix), reżyserię, scenografię oraz muzykę. Jury przyzna także trzy równorzędne nagrody aktorskie. Ogólna kwota nagród ufundowanych przez organizatorów, współorganizatorów i sponsorów wynosi 15.000 zł

Pierwszym  festiwalowym spektaklem była opowieść oparta na maoryskich legendach „Kōtuku i Księżycowe Dziecko” nowozelandzkiego teatru Birdlife Productions.  Jeszcze dziś zobaczymy cztery kolejne, m.in.: „Onego” Białostockiego Teatru Lalek, „Marzenia nie umierają” COSmino Productions, a wieczorem na Starym Rynku „Zapach czasu” Teatru KTO - poetycką impresję teatralną inspirowaną twórczością Gabriela Garcii Marqueza, Hugo Clausa, Emila Zegadłowicza, a także przeżyciami z dzieciństwa autora scenariusza i reżysera.
Pełny program festiwalu znajduje się TUTAJ - link do strony.

W kulturę warto inwestować

Budżet tegorocznej edycji „Walizki” to blisko 300 tys. zł. To dzięki licznym partnerom i sponsorom, a także dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budżetu Łomży i pieniądzom przekazanym przez samorząd województwa podlaskiego. Wicemarszałek Marek Olbryś podkreślał w rozmowie z portalem Wrota Podlasia, że choć Teatr Lalki i Aktora nie jest instytucją podległą marszałkowi, to zasługuje na wsparcie. - To teatr, który przyciąga rzesze widzów, oferując sztukę na najwyższym poziomie. Edukuje w obszarze kultury i dostarcza wspaniałych wrażeń. – mówił Marek Olbryś. - Tak wartościowe instytucje należy wspierać także finansowo – dodał. Zaznaczył również, że i łomżyński teatr (który zdobył Podlaską Markę 2017 w kategorii Kultura) i sam festiwal to znakomita promocja naszego regionu w kraju i na świecie.

32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Łomży oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

ak/red.art

***

Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA odbywa się co roku od ponad 30 lat i skupia teatry portatywne. To wydarzenie ważne  - z racji pokazywania małych form scenicznych, możliwych do odegrania w niewielkich przestrzeniach. Jest uznanym w środowiskach twórczych w Polsce i za granicą przeglądem spektakli teatrów lalek, prezentującym najnowsze trendy w dziedzinie sztuki lalkarskiej, a także spektakle realizowane w konwencjach i technikach tradycyjnych. Do tej pory gościło na nim około 350 teatrów z 50 krajów, m. in. z Japonii, Singapuru, Nowej Zelandii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Iranu, Iraela, Hiszpanii, Serbii, Argentyny. Oprócz spektakli konkursowych w każdej edycji organizowane są koncerty, wystawy, spotkania z osobowościami teatru z kraju i z zagranicy, promocje wydawnictw teatralnych. Tradycyjnie odbywają się też prezentacje uliczne.  
 

 

facebook