Dodana: 26 luty 2021 10:52

Zmodyfikowana: 15 marzec 2021 15:55

Miliony sekund w filmie Podlaska Noc 2.0

Podlaska Noc 2.0 to projekt zdjęciowo-filmowy, wykonany techniką poklatkową, który był realizowany przez pięć lat. Jego efekty zostały zaprezentowane w czwartkowy wieczór (25.02) w białostockiej Famie. Film powstał ze środków stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego.

Na zdjęciu twórcy filmu "Podlaska Noc"

W filmie uwiecznione zostały takie zjawiska jak zorze polarne, komety długookresowe (np.: kometa Neowise odkryta w marcu 2020 roku) czy konstelacje gwiazd. Zdjęcia zostały wykonane w okolicach Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Białowieskiej, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Wzgórz Sokólskich czy ruin kościoła w Jałówce.

- Dla osiągnięcia efektów zaprezentowanych w filmie zasadą jest wykonywanie zdjęć w miejscach oddalonych od siedlisk ludzkich, a przede wszystkim, od miejskich aglomeracji – mówił Szczepan Skibicki, autor filmu.

O stylu pracy opowiedział na przykładzie tytułowego zdjęcia wydarzenia. Powstało ono metodą tzw. stackowania czyli nałożenia na siebie 9 paneli zdjęciowych (ok. 270 fotografii), które zostały zrobione na przestrzeni 10 miesięcy (04.2020-02.2021). Podobne efekty zdjęciowo-montażowe mają wszystkie sekwencje filmu.

O tajnikach sprzętowych oraz astrofotografii opowiadali także towarzyszący autorowi Marek Biały i Maciej Jarmoc. Także ich wspólnej pracy poświęcony był drugi film pokazany w tracie spotkania czyli dokumentalny Podlaska Noc 2.1.

Magia obrazu i magia dźwięku

Częścią materiału filmowego była muzyka stworzona specjalnie na jego potrzeby. Jak do tego doszło?

- Na film dostałem stypendium od Marszałka Województwa Podlaskiego. Jedną z osób, które również otrzymały marszałkowskie wyróżnienie był Wiktor – opowiadał Szczepan Skibicki. - Kiedy usłyszałem stworzone przez niego dźwięki pomyślałem: to jest muzyka do mego filmu! – kontynuował.

W ten sposób przy produkcji filmu Podlaska Noc 2.0 doszło do współpracy dwóch stypendystów.

- Na co dzień tworzę muzykę elektroniczną, jednak bardzo mocno obracam się również w kręgu motywów lokalnych, ludowych – przybliżył swoją twórczość Wiktor Szczygieł, znany jako producent Sw@da. - Tworząc muzykę do tego filmu mogę powiedzieć jedno – te obrazy wpłynęły na mnie bardzo mocno – podkreślał.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa plenerowa „Podlaska Noc”, którą można oglądać przed budynkiem Białostockiego Ośrodka Kultury, ul. Legionowa 5.

Film trafi również do Internetu. Jego premiera odbędzie się już dziś (26.02) o godzinie 20:00 na kanale teamu Go-Podlasie na Facebooku oraz profilu Szczepana Skibickiego, stypendysty marszałka, na Youtube.

 

Tekst i fot.: Marcin Nawrocki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook