Dodana: 26 lipiec 2017 08:32

Zmodyfikowana: 26 lipiec 2017 08:32

Startuje Festiwal Podlaska Oktawa Kultur

Od środy, 26 lipca dla wszystkich fanów muzyki, sztuki i folkloru istnieje tylko jeden słuszny kierunek: Podlaska Oktawa Kultur! Od 26 do 30 lipca Białystok i wiele miejscowości województwa podlaskiego zamieni się w wielką scenę na której zagości muzyka, taniec i śpiew.

Ilustracja do artykułu Jedyny słuszny kierunek_Podlaska Oktawa Kultur.jpg

Jak co roku, główna scena stanie  przy ratuszu w Białymstoku, ale koncerty zaplanowano również w 24 miejscowościach województwa podlaskiego. W tym roku Podlaska Oktawa Kultur świętuje swoje dziesięciolecie. Jest to wyjątkowy czas, dlatego też zaprosiliśmy wyjątkowe zespoły – mówił Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. – Wystąpi 28 najlepszych zespołów z 11 państw świata. Będzie barwnie, kolorowo i różnorodnie. Jestem przekonany, że fani Oktawy będą zachwyceni.

Na festiwal zawitają zespoły, które były już  Białymstoku m.in.  chór Mdzlevari z Gruzji, zespół Klek z Chorwacji,  Chudesiya z Bułgarii, Sarakina czy Karolina Cicha. Będziemy też gościć nowe zespoły, np. Poimenikos Aylos z Grecji, czy chór im. G.G.Veryovki z Ukrainy. Każdego dnia wystąpią grupy różnorodne w swoim charakterze - zespoły pieśni i tańca, chóry, zespoły instrumentalne. Pierwszy festiwal odbył się w 2008 roku, pierwotnie miał prezentować dorobek zespołów, które kojarzone były z mniejszościami narodowymi zamieszkałymi w województwie podlaskim. Z czasem ewaluował i jak podkreśla Andrzej Dyrdał, dyrektor festiwalu. – To olbrzymi sukces, ponieważ przez 10 lat zaprezentowali się artyści z 33 krajów świata. Festiwal nie jest typowy, ponieważ nie jest monotematyczny. Przyjeżdżają do nas zespoły taneczne, instrumentalne, folkowe, chóralne – formuła jest tak szeroka, że bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że nie tylko mieszkańcy naszego województwa, ale również turyści z różnych stron kraju i świata pokochali folklor i Podlaską Oktawę Kultur. Festiwal to już uznana marka, znana na całym świecie.  Dzięki festiwalowi Białystok i województwo podlaskie stają się prawdziwą muzyczna stolicą wielokulturowości – podkreśla Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego. – Zarówno mieszkańcy województwa, jak i wszyscy, którzy odwiedzą Białystok i nasz region dzięki niemu mogą w pigułce poznać wiele fantastycznych kultur.

Na czas Podlaskiej Oktawy Kultur Białystok staje się bardziej radosny, kolorowy i wręcz egzotyczny. Wszędzie można się natknąć na artystów z przepięknych strojach, którzy na jednym rogu ulicy zapraszają do tańca, a na drugim uczą grać na bębnach. Atmosfera jest wyjątkowa, a na rynku podczas koncertów znalezienie wolnego miejsca w kawiarni graniczy z cudem.

Oprócz barwnych koncertów zaplanowano również działania z cyklu „Pokochaj folklor”: w Białymstoku odbędą się warsztaty z etno designu, pokaz mody inspirowanej folklorem oraz jarmark twórców regionalnych.

Tegoroczna Podlaska Oktawa Kultur zacznie się 26 lipca, o godz. 17.30, paradą zespołów. Festiwal potrwa do niedzieli, 30 lipca. Jak co roku, wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Szczegółowy program, informacje o zespołach znajdują się na stronie imprezy: www.oktawa.woak.bialystok.pl 

 

źródło:WOAK
oprac.ak

facebook