Dodana: 26 maj 2020 14:26

Zmodyfikowana: 28 maj 2020 13:10

Twórczyni janowskich tkanin z ministerialnym stypendium

Alicja Kochanowska, wybitna twórczyni janowskich tkanin dwuosnowowych, została laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości ludowej w ramach programu stypendialnego na upowszechnianie kultury "Kultura w sieci".

Ilustracja do artykułu Alicja Kochanowska (1).jpg

Twórczyni jest bardzo znaną i utytułowaną tkaczką, wielokrotnie nagradzaną. Jest laureatką prestiżowej Nagrody imienia Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, którą otrzymała w roku 2002.

Artystka kilkakrotnie otrzymywała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 1985/86 a także 2011.

Promuje lokalne dziedzictwo kultury jaką jest janowska tkanina dwuosnowowa, biorąc udział w licznych jarmarkach i targach sztuki ludowej, a także corocznie uczestnicząc w konkursie na tkaninę dwuosnowową organizowanym w Janowie. Współpracuje również z Izumi Fujita, promującą unikalną tkaninę dwuosnowową w „Kraju Kwitnącej Wiśni”.

W ramach stypendium artystka wykona tradycyjne janowskie tkaniny dwuosnowowe, a także formy użytkowe (poduszki, torebki itp.)  jakie powstają z tkanin. Założona zostanie strona internetowa, na której miedzy innymi prezentowane będą filmy z etapów pracy. W ramach stypendium zaplanowane są pokazy tkackie w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego, oraz pracowni twórczyni.

Alicja Kochanowska jest jedna z wielu artystek ludowych tworzących w janowskim ośrodku tkackim. Jej pracownia znajduje się na szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego oraz szlaku turystycznym „ Kraina wątku i osnowy”.

Przyznane stypendium potwierdza jej kunszt i talent tkacki, a także przyczynia się do dalszego rozwoju i promocji janowskiego tkactwa dwuosnowowego.

Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura w sieci” otrzymała również inna znakomita podlaska twórczyni dywwanów dwuosnowowych Bernarda Rość

 

źródło: Izba tkactwa dwuosnowowego w Janowie
oprac. Aneta Kursa

facebook