Dodana: 14 styczeń 2019 13:00

Zmodyfikowana: 14 styczeń 2019 13:00

„Spacer w przeszłość” po historii Pałacu Branickich

Białystok wzbogacił się o nową ścieżkę historyczną w najokazalszym zabytku miasta – Pałacu Branickich. Dzięki funduszom unijnym Uniwersytetowi Medycznego, który ma swoją siedzibę w tym niezwykłym miejscu, udało się zrealizować projekt „Spacer w przeszłość. Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego Pałacu Branickich w Białymstoku”.

Ilustracja do artykułu Spacer w przeszłość - uroczysta prezentacja nowej ścieżki historycznej w Pałacu Branickich  (10).JPG

- Jako uniwersytet jesteśmy dumni, że jesteśmy właścicielem tego miejsca. To absolwenci pierwszych roczników naszej uczelni wydobyli z gruzów Pałac, i to jak obecnie wygląda Pałac jest najlepszym dowodem, że siedziba rodu Branickich jest w dobrych rękach. Zdajemy sobie sprawę jaką perłą jest to miejsce i staramy się w ramach naszych możliwości, przy wsparciu funduszy unijnych, utrzymać Pałac w rozkwicie. Mamy jeszcze szereg pomysłów do zrealizowania m.in. badania archeologiczne na dziedzińcu. Jesteśmy otwarci na zwiedzających i zapraszamy do korzystania z nowej ścieżki historycznej. – powiedział rektor UMB prof. Adam Krętowski podczas uroczystego otwarcia ścieżki.

- Obiekty zabytkowe tej wartości mają to do siebie, że wymagają od właściciela permanentnej troski o ich stan, a więc naszym celem przy realizacji projektu, oprócz podniesienia wartości kulturalnej i turystycznej, było przede wszystkim utrzymanie na właściwym poziomie stanu technicznego Pałacu. – powiedział kierownik projektu Jerzy Tokajuk, prezentując efekty z realizacji projektu.

Nowa ścieżka to gratka nie tylko dla mieszkańców interesujących się historią miasta i rodziny Branickich, ale także niezwykła atrakcja dla przybywających coraz liczniej do Białegostoku turystów z kraju i ze świata. W ramach projektu udało się  bowiem odrestaurować dziedziniec paradny, rzeźby Herkulesów i mur ogrodzeniowy, malowidła ścienne zewnętrzne oraz przestrzenie wewnątrz Pałacu tj. westybul główny, salę Doktorów Honoris Causa, Aulę Magna, kaplicę, a także piwnice pod korpusem głównych Pałacu – 300m2 przestrzeni, która była dotychczas nieudostępniona dla zwiedzających. Przez te właśnie odrestaurowane miejsca prowadzi nowa ścieżka „Spacer w przeszłość”. Dodatkową atrakcją są multimedialne elementy prezentowane na wystawie w pałacowych piwnicach. Można już zobaczyć krótkie filmy o historii miasta, rodziny Branickich i budowy „Wersalu Polski”, jak nazywany jest Pałac Branickich czy wysłuchać słuchowisk przygotowanych na bazie wspomnień pierwszych studentów Uniwersytetu Medycznego. Wkrótce wystawa w piwnicach wzbogaci się jeszcze o makietę oraz kiosk multimedialny przedstawiający historię Pałacu. Wystawa w piwnicach dostosowana jest do potrzeb osób niedowidzących i niedosłyszących.  

- Projekt zaczął się w 2011 roku od badań archeologiczno-architektonicznych, które pozwoliły nam określi jak bardzo ważna jest tkanka historyczna w tym budynku, jak mało on ucierpiał podczas wojny, bo piwnice okazały się tą przestrzenią, która najmniej ucierpiała. Podczas realizacji tego projektu mieliśmy różne mile niespodzianki, na przykład w alkierzu odkryliśmy oryginalny XVII-wieczny tynk i oryginalną XVII-wieczną posadzkę ceglaną. – opowiadała o realizacji projektu pomysłodawczyni i koordynator ds. merytorycznych Magdalena Grassmann. - Dzięki realizacji projektu „Spacer w przeszłość” możemy przy użyciu różnych środków pokazać historię tego miejsca. A ta historia jest elastyczna i otwarta ponieważ my dzisiaj też tworzymy historię. Nowe formy multimedialne dają nam możliwość, że znamienite osoby i wydarzenia, które znacząco wpływają na rozwój Pałacu, miasta, czy regionu dodajemy i będziemy dodawać. Zapraszam Państwa na niezwykły spacer w przeszłość. – zakończyła Magdalena Grassmann.

Ścieżka historyczna obejmuje:
Dziedziniec paradny
Westybul główny
Galeria Doktorów Honoris Causa
Aula
Kaplica
Piwnice pałacowe

***

Projekt realizowany jest z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 (PO RWP), oś priorytetowa VIII: Infrastruktura Dla Usług Użyteczności Publicznej działanie 8.3 Ochrona dziedzictwa kulturowego.

Budżet projektu wynosi - 3 038 050,71 zł.

"Spacer w przeszłość" - fotoreportaż po wystawie w pałacowych piwnicach

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook