Dodana: 14 wrzesień 2021 14:07

Zmodyfikowana: 15 wrzesień 2021 13:33

Rozpoczął się 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Koncert Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego zainaugurował tegoroczną edycję Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej. Wydarzenie odbyło się w poniedziałek (13.09) w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce. Uczestniczyli w nim reprezentanci władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy, dostojnicy kościoła katolickiego i duchowni cerkwi prawosławnej z Metropolitą Warszawskim i całej Polski Sawą na czele. Samorząd Województwa Podlaskiego, który jest partnerem wydarzenia, reprezentował marszałek Artur Kosicki.

Ilustracja do artykułu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej 2021 (13).jpg

Zarząd Województwa Podlaskiego po raz kolejny wsparł organizację Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

- Jest to jedno z tych wydarzeń, które podkreśla wyjątkowość naszego regionu – jego bogactwo kulturowe. Cerkiewna muzyka liturgiczna jest nieodłączną częścią naszej tradycji. To zaszczyt, że możemy wspierać tego rodzaju przedsięwzięcia – mówił Artur Kosicki tuż przed koncertem.

„Śpiew cerkiewny to droga do Boga”

Po krótkiej modlitwie otwierającej uroczystości Metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wyjaśniał, jak ważną rolę w liturgii prawosławnej pełni śpiew.

- Życie cerkwi jest niemożliwe bez śpiewu cerkiewnego. Śpiew cerkiewny jest nieodłączną częścią natury aniołów, którzy nieustannie wychwalają Boga swoim śpiewem: święty, święty, święty jesteś Panie!  Śpiew cerkiewny to modlitwa, to droga do Boga – podkreślił.

„40 lat minęło”
Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się właśnie pod takim hasłem. W ciągu czterech dekad wpisał się on na stałe w mapę wydarzeń kulturalnych województwa podlaskiego.

– 40 lat historii jest to taki bardzo krótki okres czasu, natomiast 40 lat historii festiwalu jest to okres, nad którym warto się pochylić.  Zaczynaliśmy skromnie, w innych warunkach, w maleńkiej drewnianej nieistniejącej już cerkwi, w innej sytuacji politycznej i społecznej od prezentacji kilku okolicznych chórów. Trudno było sobie wyobrazić, że ten maleńki strumyk, zacznie się przeobrażać każdego roku w wielką rzekę – mówił jego wieloletni dyrektor ksiądz mitrat Michał Niegierewicz.

Obecnie festiwal cieszy się ogromnym prestiżem i wielką popularnością.  Biorą w nim udział chóry cerkiewne z całego świata.

„Muzyka cerkiewna – cenny skarb kultury niematerialnej”

Od lat wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP. W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych specjalny list gratulacyjny skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. List odczytał minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.

„Cieszę się, że mimo opóźnień i utrudnień spowodowanych panującą sytuacją, ta ważna jubileuszowa edycja została przygotowana z rozmachem, a śpiewacy z Polski i kilku innych krajów będą prezentować swoje umiejętności także poza Hajnówką (…). Według myślicieli chrześcijańskiego Wschodu śpiew kościelny powinien być dźwiękową ikoną, muzyczną bramą, czy też pomostem do rzeczywistości nie z tego świata. Muzyka cerkiewna jako cenny skarb kultury niematerialnej jest elementem wspólnej spuścizny narodów naszej części Europy” – napisano m.in. w liście.

Festiwalowy tydzień

W ramach festiwalu (13-17.09) zaplanowano trzy dni przesłuchań. Weźmie w nich udział blisko 30 chórów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Serbii, Rosji i Litwy. Przez wzgląd na obostrzenia pandemiczne nie wszystkim udało się dotrzeć do Hajnówki – część artystów wystąpi online. Publiczność będzie miała możliwość oglądania występów za pośrednictwem mediów społecznościowych i lokalnej telewizji.

Podczas festiwalowego tygodnia odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących: koncerty m.in. w Warszawie, Supraślu, Trywieży, Bielsku Podlaskim. We wtorek (14.09) w Hajnowskim Domu Kultury i w Cerkiew Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce zostaną otwarte wystawy poświęcone jubileuszowi. Ostatniego dnia przesłuchań konkursowych w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” w Puszczy Białowieskiej obędzie się koncert plenerowy „Uczta Folklorystyczna”. Z okazji jubileuszu zostanie wydany także album okolicznościowy, przedstawiający dzieje Festiwalu w fotografii.
Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zakończą Koncerty Galowe w Hajnówce i w Białymstoku.

 

W trakcie uroczystości inauguracyjnych tradycyjnie wręczono nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego – otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury duchowej prawosławia i jedności chrześcijan. Szczególnie uhonorowany został też Metropolita Sawa, któremu wręczono odznakę „Zasłużony dla powiatu Hajnowskiego”. 
W poniedziałkowym koncercie wzięli też udział m.in. posłanka Aleksandra Szczudło, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski , radny wojewódzki Mikołaj Janowski.  

 

Aneta Kursa
fot.: Piotr Babulewicz

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook