Dodana: 22 luty 2019 15:35

Zmodyfikowana: 22 luty 2019 15:37

Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA z siedzibą w BTL

Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA, najstarsza i największa polska organizacja skupiająca osoby i instytucje związane ze sztuką lalkarską, przeniosła się do Białegostoku. Nową siedzibą stowarzyszenia został Białostocki Teatr Lalek.

Ilustracja do artykułu _1110168.JPG

POLUNIMA powstała jako polski ośrodek Union Internationale de la Marionnette (UNIMA) stowarzyszenia lalkarskiego działającego od 1928 roku, skupiającego centra w 60 państwach. Celem stowarzyszenia jest inicjowanie i organizowanie współpracy wszystkich lalkarzy – praktyków, teoretyków, pracujących zawodowo i ochotniczo, jak również wszystkich zainteresowanych rozwojem lalkarstwa. Swoje cele POLUNIMA realizuje m.in. poprzez wydawanie czasopisma "Teatr Lalek", organizowanie konferencji, konkursów, wystaw, odczytów, prac badawczych czy też inicjowanie wymiany kulturalnej z lalkarzami z innych krajów w celu wymiany doświadczeń.

POLUNIMA powstała w 1961 roku i od momentu jej założenia swoją siedzibę miała w Teatrze Arlekin w Łodzi. 27 października 2018 r. członkowie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia POLUNIMA zmienili statut organizacji, w którym zapisano, że siedzibą Polunima jest miasto Białystok. 31 stycznia sądownie uprawomocniła się decyzja w tej sprawie. Nową siedzibą stowarzyszenia został Białostocki Teatr Lalek.

Dzięki działalności Białostockiego Teatru Lalek oraz współpracującemu z nim Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej, Białystok stał się nie tylko „Mekką lalkarzy”, ale został także oficjalnie włączony w poczet „Miast Przyjaznych Lalkarstwu” poprzez członkostwo w Międzynarodowym Stowarzyszeniu „AVIAMA”.

za: bialystok.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook