Dodana: 24 lipiec 2020 11:37

Zmodyfikowana: 24 lipiec 2020 11:37

Poetyckie Imieniny Anny Markowej

Stowarzyszenie Szukamy Polski oraz Klub Czytelniczy Ex Libris i Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają na drugie już „imieniny Anny”. W tym roku, ze względu na ograniczenia spowodowane epidemią, imieninowe spotkanie odbędzie się online.

Ilustracja do artykułu imieniny AM duze.jpg

W 2019 roku podczas uroczystości otwarcia Skweru Anny Markowej w Białymstoku padła spontaniczna propozycja, aby w gronie przyjaciół, poetów, mieszkańców Białegostoku, miłośników poezji i prozy pisarki spotykać się w tym miejscu w dniu imienin Anny. Pierwsze „imieniny” odbyły się 26 lipca 2019 r.

Na pierwsze "imieninowe" spotkanie na Skwerze Anny Markowej zaprosili 26 lipca  Stowarzyszenie Szukamy Polski oraz Klub Czytelniczy Ex Libris i Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku.

Czytano przyniesione przez nas ulubione wiersze autorki lub wylosowane utwory wybrane przez organizatorów. Udział w wydarzeniu wzięli syn i synowa Anny Markowej, grupa przyjaciół pisarki i miłośnicy jej twórczości. Na wszystkich czekała niespodzianka – niepublikowane jeszcze nigdzie odnalezione przez syna Lecha Marka limeryki poetyki.

- W tym roku ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, niemożliwe jest spotkanie na Skwerze Anny Markowej. Jednak chcemy kontynuować pomysł  Poetyckich Imienin Anny Markowej i  spotkać się w niedzielę 26 lipca 2020 r. o 15.00  poprzez platformę internetową – mówi Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski

Organizatorzy zapraszają na platformę Teams: https://join.skype.com/hS3kJcEqYgD0.
 
Znane i mniej znane wiersze poetki zaprezentują aktorzy, poeci i Przyjaciele, usłyszymy też syna poetki Lecha Marka oraz prof. Krzysztofa Korotkicha – prorektora UwB.  Zapraszamy serdecznie  wszystkich wrażliwych na słowo pisane i mówione – w imieniu organizatorów Wydziału Filologicznego UwB oraz Stowarzyszenia Szukamy Polski.

Mamy nadzieję, że do spotkania na Skwerze Anny Markowej dojdzie w przyszłym roku.


Twórczość  poetycka Anny Markowej nie wymaga rekomendacji. Spod pióra tej autorki wyszło kilkanaście książek, które na długo zapadają w pamięć, gdyż dotyczą spraw głęboko ludzkich. Mądre doświadczeniem i gorzkie dojrzałością, poruszają prawdą o człowieku, pięknem formy i bogactwem świata wyobraźni poetyckiej. Taki jest zbiór wierszy Moja piękna ciemnowłosa, podobne refleksje budzi tom opowiadań Długożywie. (...)

Do wymienionych tytułów dołączył Ciemny lakier, w którym Anna Markowa potwierdza swoje wielkie mistrzostwo, dowodząc, iż o sprawach ważnych, tak starych jak człowiek i jego natura, można mówić wieloma głosami oraz poddawać je wielorakiej interpretacji. (...)

Zbiór wierszy A. Markowej to traktat poetycki o tajemnicy życia i śmierci, o zagadce naszego bytowania w świecie, o przyjaźni, miłości i pięknie, o ciemnej goryczy doświadczenia odbitej w upływającej rzece czasu.

/T. Zaniewska, Oswajanie czasu, przedmowa  do: A. Markowa, Ciemny lakier, Białystok 2002, s. 5/

źródło: Stowarzyszenie Szukamy Polski
oprac. Aneta Kursa

 

facebook