Dodana: 26 maj 2020 11:00

Zmodyfikowana: 26 maj 2020 11:00

Poeci w sieci

Literatura to także poezja. Oglądajmy i słuchajmy podlaskich poetów, poznawajmy i ich wiersze. Stowarzyszenie Szukamy Polski rozpoczyna realizację nowego projektu Poeci w sieci służącemu promocji podlaskich poetek i poetów, którzy dotkliwie odczuwają skutki pandemii. Nie są organizowane przecież żadne spotkania autorskie z publicznością.

Ilustracja do artykułu Poeci w sieci.jpg

Organizatorzy planują 8 spotkań autorskich z  podlaskimi poetami - w formie filmów zrealizowanych i opublikowanych w sieci, czyli w Internecie. Zaproszenie na filmowe spotkania przyjęli: Eligiusz Buczyński, Józef Budziński, Jolanta Maria Dzienis, Krystyna Konecka, Elżbieta Kozłowska-Świątkowska, Krzysztof Puławski, Teresa Radziewicz i Janusz Taranienko.

- Porozmawiamy o życiu i twórczości bohaterów filmów, poetek i poetów, o najbliższych planach twórczych. Zaprezentujemy wybrane przez autorów wiersze - mówi Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski, pomysłodawczyni projektu, inicjatorka Klubu Czytelniczego Ex Libris.

Tomiki poetyckie bardzo często wydawane są poza granicami województwa podlaskiego, pzez co często podlascy autorzy funkcjonują w środowisku poetyckim jako twórcy nieidentyfikowani z regionem. Tomiki wydawane są w bardzo małych nakładach (200-300 egzemplarzy) i bardzo szybko stają się niedostępne dla czytelników – nie ma ich w księgarniach, które na ogół nie są zainteresowane sprzedażą poezji. W czytelniach i wypożyczalniach znajdują się pojedyncze egzemplarze.

Nie ma przemyślanego systemu promocji poezji, nie ma też rekomendacji wartościowej twórczości, która mogłaby tworzyć w przyszłości coś w rodzaju Podlaskiej Kolekcji Poetyckiej, dostępnej np. w jednej z wybranych księgarni internetowych.

Projekt "Poeci w sieci" jest pierwszym krokiem do realizacji takich szerszych planów.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum kultury w ramach programu Kultura w sieci. Partnerami projektu są Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, Kolegium Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Klub Czytelniczy Ex Libris.

Źródło: Stowarzyszenie Szukamy Polski / oprac. Marcin Nawrocki

facebook