Dodana: 15 maj 2020 09:37

Zmodyfikowana: 15 maj 2020 09:37

Dionizy Purta, podlaski rzeźbiarz ludowy, został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga

Nagrodę, za zasługi dla kultury ludowej, przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego artystom tworzącym w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej i rękodzieła, twórcom kultywujących tradycje i autentyczne wartości kultury swoich regionów. Kandydaturę Dionizego Purty do Nagrody zgłosił Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Ilustracja do artykułu 020-scaled-e1588944842901-1920x1027 (1).jpg

Dionizy Purta rozpoczął swoją działalność ponad 50 lat temu. Tworzy z drewna kapliczki, scenki z życia wsi, przedstawiające prostych ludzi z atrybutami ich codziennych zajęć, szopki i postacie świętych, aniołów i ptaków.

Własny i niepowtarzalny styl charakteryzujący się geometryzacją formy przy jednoczesnym zastosowaniu zaskakujących rozwiązań kompozycyjnych oraz niezwykłej kolorystyki sprawia, iż prace Purty są dziś rozpoznawalne i chętnie pozyskiwane przez muzea oraz prywatnych kolekcjonerów z Polski i ze świata.
Tematyka  jego rzeźb  jest różnorodna. W pierwszych latach rzeźbił w drewnie świątki, postaci historyczne, figurki przedstawiające wiejskich rzemieślników, grajków, sceny rodzajowe z życia wsi. Od wielu lat tworzy prace konstruowane z wielu elementów – fragmentów gałęzi, desek, struganych detali. Wykonuje je w cyklach: m. in. fantastyczne ptaki, zwierza, anioły, madonny. Swoje rzeźby pokrywa wielobarwną polichromią, która je scala i wydobywa ekspresję.

Dionizy Purta to artysta aktywny. Dzięki rzeźbiarskiej pasji, ciągłym poszukiwaniom własnej drogi artystycznej zaskakuje odbiorców swojej sztuki nowymi rozwiązaniami kompozycyjnymi. O sobie mówi „Bez rzeźbienia moje życie nie miałoby sensu. Robię to, co mi w sercu gra, a pomysły przychodzą same, więc muszę je realizować. Pracuję codziennie, bo dzień bez pracy jest dla mnie stracony. Chciałbym przekazać swoim, szczególnie młodym odbiorcom tradycje i ważne dla mnie wartości, o których teraz nie zawsze się pamięta”.

 

W 2009 r.  artysta otrzymał półroczne stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury na przygotowanie wystawy z okazji 40 lat pracy twórczej pt. „Rzeźbione historie”.

 

W 2014 r. otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Święci i Anieli”, Wystawa w Galerii Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku podsumowująca realizację stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Białystok 2014 r.

 

W 2016 roku w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej odbyła się wystawa jubileuszowa z okazji 45-lecia pracy twórczej prezentująca dotychczasowy dorobek artysty.

 

 

 

Więcej o 45. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga na stronie: http://www.nagrodakolberg.pl/181 

 

oprac.: Biuro Dziedzictwa Narodowego UMWP
oprac. Aneta Kursa

 

facebook