Dodana: 28 maj 2020 13:02

Zmodyfikowana: 28 maj 2020 13:02

Bernarda Rość – podlaska twórczyni dywanów dwuosnowowych otrzymała ministerialne stypendium

Bernarda Rość wybitna i zasłużona dla kultury podlaska twórczyni dywanów dwuosnowowych kolejny raz doceniona na najwyższym szczeblu. Artystka została laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości ludowej w ramach programu stypendialnego na upowszechnianie kultury "Kultura w sieci".

Ilustracja do artykułu B.Rosć Sad.jpg

Pani Bernarda niezwykle aktywnie działa na rzecz rozwoju kultury swojej małej ojczyzny Korycina, dzięki jej popularyzatorskiej postawie ocaliła od zapomnienia unikatową technikę tworzenia tkanin podwójnych. Posiada imponujący dorobek twórczy oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach. Prace Bernardy Rość eksponowano na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in.: w Białymstoku, Warszawie, Lublinie, Toruniu, Krakowie, Kijowie, Sofii, a nawet w Japonii. Jej prace znalazły trwałe miejsce w zbiorach muzealnych.
Bernarda Rość szczególną uwagę przywiązuje do edukacji regionalnej dzieci i młodzieży prowadząc zajęcia warsztatowe, jako instruktorka w dziedzinie tkactwa dwuosnowowego w prywatnej pracowni tkackiej, która współtworzy Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia oraz Szlak Kraina Wątku i Osnowy oraz w pracowni etnograficznej tkaniny dwuosnowowej w Parku Kulturowym Korycin - Milewszczyzna.
Jej twórczość i działalność popularyzatorska są nieustannie doceniane na najwyższym szczeblu: już w latach 1988 – 1989 otrzymała od Rady Ministrów Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie tkactwa ludowego oraz Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości ludowej (2014 r.) a w 2018 roku Bernarda Rość została doceniona przez Marszałka Województwa Podlaskiego, otrzymując roczne Stypendium Artystyczne.

Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, współpracuje z Podlaskim Instytutem Kultury, instytucjami muzealnymi, Parkiem Kulturowym Milewszczyzna-Korycin, gdzie prowadzi pracownię tkacką tkaniny dwuosnowowej.
W roku 2019 artystka przeprowadziła kilkadziesiąt warsztatów tkackich ph. "Czarowanie poprzez tkanie" dla dzieci i młodzieży z naszego Regionu i całej Polski w ramach wycieczek szkolnych, dla turystów zagranicznych (z Izraela, Anglii, Szwajcarii, Francji, Kanady).
W ramach programu "NIEPODLEGŁA"  MKiDN twórczyni stworzyła dywan dwuosnowowy (jedyny taki w Polsce) w hołdzie odzyskania niepodległości przez Polskę. Od kilku lat współpracuje z promotorką podlaskiej tkaniny dwuosnowowej Izumi Fujita, która organizuje w japońskich miastach wystawy rękodzieła ludowego. Prezentowane są tam dywany dwuosnowowe autorstwa Bernardy Rość (wystawy w Tokio, Osace, Kamakura).
Bernarda Rość, jako zasłużona twórczyni ludowa aktywnie promuje tkaninę dwuosnowową -  podlaską tradycję rękodzielnictwa w szeregu imprez folklorystycznych, kulturalnych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
Bernarda Rość została również nominowana do PODLASKIEJ MARKI ROKU aż w dwóch kategoriach.

To już kolejna podlaska twórczyni z ministerialnym stypendium w programie „Kultura w sieci”. Lauretaką jest też  twórczyni janowskich tkanin dwuosnowowych Alicja Kochanowska

 

oprac. Aneta Kursa

 

 

 

 

facebook