Dodana: 2 marzec 2019 21:54

Zmodyfikowana: 3 marzec 2019 12:26

Zapusty w Skansenie

To niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się, jak dawniej wyglądały zwyczaje karnawałowe na podlaskiej wsi. W ostatnią niedzielę karnawału, 3 marca w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej odbywają się Zapusty w Skansenie.

Ilustracja do artykułu zapusty (1).jpg

Do wspólnej zabawy zapraszają gości członkowie zespołów ludowych, oczywiście w przebraniach, bo przebranie to najbardziej charakterystyczny karnawałowy zwyczaj. Nie tylko w Wenecji!

Podczas karnawału na wsi ludzie przebierali się za zwierzęta: bociana, niedźwiedzia czy kozę. W tym barwnych korowodzie pojawiały się też postacie „nie z tego świata”: diabeł, anioł, czy śmierć. Czasem mężczyźni ubierali się w stroje kobiece, kobiety w męskie. Zadaniem przebierańców  było nie tylko wzbudzanie śmiechu, ale też przenoszenie wszystkich biorących udział w zabawie do innej rzeczywistości.

Podczas karnawału w skansenie nie może zabraknąć obrzędów towarzyszących wiejskim zapustom. To między innymi skoki przez kłodę. Dawniej kobiety skakały na len, mężczyźni – na owies, żeby rosły wysoko. Innym zwyczajem, przypominającym o zbliżaniu się Wielkiego Postu, jest szorowanie popiołem garnków. Nie może na nich pozostać nawet ślad tłuszczu. Ostatki to czas przejścia z karnawału w Wielki Post, ale też czas oczekiwania na wiosnę. Stąd zwyczaj palenia w tych dniach słomianej kukły, symbolu zimy.

Co jeszcze nieodłącznie kojarzy się z Zapustami? Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. Bo przecież przez czterdzieści dni trzeba się będzie powstrzymać od tłustych i obfitych potraw. Na Zapustach w Skansenie, jak co roku, serwowane są karnawałowe przysmaki: pączki i faworki.

Zapusty w Skansenie
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: niedziela, 3 marca 2019 r.
godz. 12.00
Wstęp wolny

 

facebook