Dodana: 12 sierpień 2020 10:10

Zmodyfikowana: 19 październik 2020 13:37

W moim sercu wolność gra! Przed nami kolejne koncerty patriotyczne

Śpiewano już w Bielsku Podlaskim, Rutkach-Kossakach, Drohiczynie, Augustowie i Grodzisku. W najbliższy weekend (15-16.08) wolność zagra w Surażu, Supraślu, Suchowoli i Kolnie.

Ilustracja do artykułu logo niepodległa.jpg

W sobotę (15.08) o godz. 14.00 w Domu Ludowym przy ulicy Piłsudskiego 11 w Supraślu wystąpią zespoły „Klekociaki” i „Narwianie”. W tym samym dniu o godz. 18.00 zespół „Klekociaki” wystąpi również na placu przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Surażu.

W niedzielę (16.08) o godz. 13.00 w Suchowoli, w Kinie „Kometa” lub w parku miejskim (w zależności od pogody) wystąpią zespoły „Skowronki” i „Narwianie”. „Skowronki” w tym samym dniu o godz. 17.30 wystąpią także w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Zabielu koło Kolna.

„W moim sercu wolność gra” to przedsięwzięcie muzyczne z historią w tle. W trzydziestu miejscowościach województwa podlaskiego, od Sejn i Filipowa po Drohiczyn, odbywają się koncerty zespołów ludowych, a każdy z koncertów rozpoczyna się kilkuminutową lekcją historii przypominającą najważniejsze wydarzenia w regionie, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wykonawcy to podlaskie zespoły: „Kurpie Zielone”, „Klekociaki”, „Skowronki” i „Narwianie”.  W każdej z trzydziestu miejscowości występuje co najmniej jeden z nich, w wybranych – dwa.

Wśród uczestników projektu najstarszy i najsłynniejszy jest Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, który powstał w Białymstoku w 1953 roku. Zespół liczy dziś około stu osób. Działa przy Podlaskim Instytucie Kultury pod kierunkiem choreografa Mariusza Żwierki. Ma w swoim repertuarze tańce narodowe i utwory ludowe z wielu regionów Polski.

Rok młodszy od Kurpi jest zespół „Narwianie”. Jego członkowie to mieszkańcy gminy Dobrzyniewo Duże. Grupa wykonuje muzykę ludową ale też piosenki biesiadne. Ma w swoim repertuarze dawne podlaskie obrzędy: sianokosy, wianek przedślubny, śmigus-dyngus.

Historia „Klekociaków” jest krótsza o niecałą dekadę. Ten wielopokoleniowy zespół powstał w 1962 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach. Ma już w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień. Wykonuje przede wszystkim pieśni, tańce i obrzędy podlaskie.

Najmłodszy z zespołów biorących udział w projekcie  są „Skowronki” działające od 1986 roku przy Zespole Szkół w Brańsku. Członkami są zarówno uczniowie jak też osoby pracujące. Zespół, od początku kierowany przez Mirosława Szymańskiego, koncertuje nie tylko w kraju, ale i za granicą, prezentując folklor z różnych regionów Polski.

Projekt „W moim sercu wolność gra” ruszył 28 czerwca, zakończy się 11 listopada – w dniu narodowego święta. Przed nami jeszcze dwadzieścia pięć koncertów.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej 
oprac. Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook