Dodana: 1 lipiec 2018 12:22

Zmodyfikowana: 1 lipiec 2018 12:22

VI festiwal Kultury Tatarskiej

Za nami pierwszy dzień festiwalu, który jest przede wszystkim promocją kultury Tatarów polskich oraz rozpowszechnienie bogactwa kulturowego Podlasia. Celem Festiwalu jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego tej grupy etnicznej zamieszkującej od XVII w. obszar znajdujący się w obecnych granicach województwa podlaskiego. Festiwal to nieustanna zabawa, atrakcje o charakterze artystycznym i kulturalnym połączone z widowiskową rywalizacją sportową.

Ilustracja do artykułu tancerze.jpg

 

W niedzielę w białostockim skansenie drugi dzień festiwalu.

- Samorząd województwa podlaskiego przyjaźni się z podlaskimi Tatarami, jesteśmy tutaj razem, wspólnie współtworzymy nasz piękny region i ogromnie cieszę się, że przy okazji takich inicjatwy możemy poznać się bliżej, bo zawsze warto zaprzyjaźnic się z sąsiadem – mówił na powitanie uczestników festiwalu Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Niższa temperatura i padajaca od czasu do czasu mżawka nie odstraszyła białostoczan od przyjścia na teren skansenu Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Zresztą przez pięć poprzednich edycji organizatorzy zdołali przyzwyczaić publiczność do niezmiennie wysokiego poziomu imprezy.

Tradycyjnie też festiwalowi towarzyszą Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich. To niezwykle dynamiczna i widowiskowa dyscyplina sportowa, w której polscy łucznicy z Podlasia zaliczają się do światowej czołówki i zdobywają tytuły i złote medale na zawodach na całym świecie, z popisy tych sportowców podziwiać będzie można i w niedzielę. W tym roku to już VIII edycja tych najstarszych w Polsce i z najdłuższą tradycją zawodów łucznictwa konnego.

Festiwal to przede wszystkim promocja kultury Tatarów polskich oraz rozpowszechnienie bogactwa kulturowego Podlasia. Celem Festiwalu jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego tej grupy etnicznej zamieszkującej od XVII w. obszar znajdujący się w obecnych granicach województwa podlaskiego. Festiwal to nieustanna zabawa, atrakcje o charakterze artystycznym i kulturalnym połączone z widowiskową rywalizacją sportową.

Wydarzenie to wyjątkowa okazja aby z bliska obejrzeć pokaz musztry konnej i kunszt wyszkolenia kawaleryjskiego zaprezentowany przez Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego – konny pododdział Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz przez Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.

Na scenie festiwalu nie zabrakło stałych atrakcji. Zarówno w sobotę jak i niedzielę będziemy mieli okazję obejrzeć występy tatarskiego zespołu Buńczuk oraz czeczeńskiego zespołu Łowzar.

Gościem specjalnym Festiwalu była w sobotę Dżenneta Bogdanowidz z Tatarskiej Jurty w Kruszynianach, znanego w całej Polsce i nie tylko tatarskiego gospodarstwa leżącego w sercu Puszczy Knyszyńskiej.

Organizatorzy: Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oraz AMM Archery.

(opr.mk)

 

Niedziela, 1 lipca

12.00 Występy zespołów: Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny BUŃCZUK działający przy Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne w Białymstoku oraz Zespół Taneczny ŁOWZAR pochodzący z Czeczenii

13.30 Promocja książki Karoliny Radłowskiej „Tatarzy Polscy. Ciągłość i zmiana”

14.00 Pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego

14.00 Warsztaty kuchni krymsko-tatarskiej

15.00 Występy zespołów: Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny BUŃCZUK oraz Zespół Taneczny ŁOWZAR

16.00 Pokaz sokolnictwa – obok Sokolarni

16.30 Ogłoszenie wyników VIII Zawodów Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich – rozdanie medali i nagród

17.00 Warsztaty tańca tatarskiego

 

VIII Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich

Sobota, 11.00 – 16.00 – Konkurencja Węgierska

Niedziela, 11.00 – 15.00 – Konkurencja Koreańska

oraz przez cały czas trwania festiwalu: warsztaty strzelania z łuku w stylu wschodnim, warsztaty i nauka posługiwania się szablą i rohatyną, stoisko z genealogią tatarską pt.: „Czy mam tatarskie korzenie?” – Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Kruszyniany, zbiórka i licytacja na rzecz odbudowy Tatarskiej Jurty w Kruszynianach, pokazy kaligrafii arabskiej, degustacja herbaty parzonej po marokańsku, zwiedzanie wnętrza jurty tatarskiej, stoiska z potrawami kuchni tatarskiej oraz kulinariami lokalnych producentów, kramy lokalnych twórców ludowych i wiele innych atrakcji.

 

 

facebook